Galeria Współczesnej Rzeźby Gdańskiej w Parku Oliwskim

Galeria Współczesnej Rzeźby Gdańskiej, usytuowana w przestrzeni Parku Oliwskiego, to jedna ze stałych ekspozycji Muzeum Narodowego w Gdańsku, które zainicjowało jej powstanie już w 1976 roku. Odbyło się to przy współudziale gdańskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Warto również podkreślić społeczny charakter działań towarzyszących powstaniu tej ekspozycji i zaangażowanie samych twórców (zwłaszcza Adama Smolana i Wiesława Pietronia), instytucji i stowarzyszeń, jak również zakładów pracy (m.in. Stocznia Marynarki Wojennej w Gdyni).

Plenerowe rzeźby to dzieła znanych artystów związanych z Wybrzeżem oraz gdańską uczelnią artystyczną. Rzeźbiarze wykonali prace w brązie, kamieniu (granicie i piaskowcu), tworzywie sztucznym i kamionce ceramicznej, osobiście wskazując miejsca ekspozycji swoich dzieł w Parku Oliwskim. Inicjatywa ta wpisała się w popularny w latach 60. i 70. trend umieszczania w przestrzeni publicznej współczesnych dzieł sztuki. Nowoczesna forma obiektów nie zakłóciła historycznego charakteru Parku Oliwskiego, założonego i kształtowanego przez kolejnych rezydujących w Oliwie opatów cysterskich. Zaskakiwać może tak wielka różnorodność pod względem tematyki i formy, najwyraźniej nie było żadnych ograniczeń ani wytycznych co do ich doboru. Wśród przedstawień znajdują się zarówno przedstawienia realistyczne, jak abstrakcyjne, a tematy mają odniesienia do mitologii, Biblii czy wydarzeń historycznych.

Lata ekspozycji w różnych warunkach atmosferycznych spowodowały, iż rzeźby wymagały konserwacji, a w kilku przypadkach również zmiany usytuowania. Udało się tego dokonać dzięki dotacji Miasta Gdańska. Po dwóch latach prac konserwatorsko-rewitalizacyjnych rzeźby odzyskały blask, zostały także na nowo oznakowane.

Zachęcamy do przyjrzenia się rzeźbom z oliwskiego parku ze specjalnie wydanym przez nas „Spacerownikiem”. Publikacji towarzyszy zestaw atrakcyjnych gadżetów: płócienna torba, notes i zestaw pocztówek.

„Spacerownik” i gadżety można nabyć w kasach Oddziału Sztuki Nowoczesnej i Oddziału Etnografii lub w Sklepie Internetowym MNG

Patriarcha, Romuald Frejer, fot. Bartosz Bańka

Król i Królowa, Wiesław Pietroń, fot. Bartosz Bańka

Bogini trawy, Alfred Wiśniewski, fot. Romuald Petrajtis

Ewa i Adam, Sławoj Ostrowski, fot. Bartosz Bańka

Macierzyństwo, Zygmunt Kępski, fot. Bartosz Bańka

Ptak, Irena Zabrocka, fot. Bartosz Bańka

Tors, Stanisław Horno-Popławski, fot. Bartosz Bańka

Przedwiośnie, Anna Pietrowiec, fot. Bartosz Bańka

Macierzyństwo, Marian Wnuk, fot. Bartosz Bańka

Niobe, Janina Stefanowicz-Schmidt, fot. Romuald Petrajtis

Pokusa, Albert Zalewski, fot. Romuald Petrajtis

Kształtowanie – Narodziny Wenus, Zygfryd Korpalski, fot. Bartosz Bańka

Ekstremum, Czesław Ciesielski, fot. Bartosz Bańka

Odpoczynek, Irena Loroch, fot. Bartosz Bańka

Prześwit, Stanisław Konieczny, fot. Bartosz Bańka

Ławica, Zdzisław Koseda, fot. Bartosz Bańka

Żagle, Adam Smolana, fot. Bartosz Bańka

Kosynierom Gdyni, Zbigniew Zabrocki, fot. Bartosz Bańka


Data

27 mar 2022 - 31 gru 2024

Lokalizacja

Park Oliwski im. Adama Mickiewicza
Opata Jacka Rybińskiego, 80-001 Gdańsk

Informacje

Godziny otwarcia

05:00 - 20:00
Poniedziałek - Niedziela
Galerię można oglądać w godzinach otwarcia Parku Oliwskiego

Bilety

wstęp wolny -
Poniedziałek - Niedziela