Aktualności

19. Pomorskie Dni Chopinowskie

W dniach 20–21 czerwca 2025 r. zapraszamy na wiosenną edycję „Pomorskich Dni Chopinowskich” w Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim (82-410 Stary Targ). Wstęp bezpłatny.

20 czerwca 2025 (piątek), godz. 17.00
Koncert muzyki klasycznej

Bartosz Skłodowski – recital fortepianowy

Program

  • Fryderyk Chopin (1810–1849)
  • Nokturny op. 32 (nr 1 H-dur, nr 2 As-dur)
  • Fantazja f-moll op. 49
  • Walc As-dur op. 34 nr 1
  • Ballada f-moll op. 52
  • Mazurki op. 30 (nr 1 c-moll, nr 2 h-moll, nr 3 Des-dur, nr 4 cis-moll)
  • Rondo à la Krakowiak F-dur op. 14 – wersja na fortepian solo

Bartosz Skłodowski
Ukończył studia w klasie fortepianu prof. Waldemara Wojtala w Akademii Muzycznej w Gdańsku, uzyskując następnie stopień doktora sztuki na tej samej uczelni. Umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich pedagogów, jak Yulianna Avdeeva, Nikolai Demidenko, Dang Thai Son, Andrzej Jasiński czy Piotr Paleczny.
Jest zdobywcą licznych nagród na konkursach krajowych i zagranicznych – m.in. Grand Prix oraz Nagrody Ambasady RP w Lublanie za najlepsze wykonanie mazurka Fryderyka Chopina na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim „Golden Ring” (Radovljica, Słowenia); I miejsca oraz nagrody publiczności na „Mauro Paolo Monopoli Competition” (Barletta, Włochy); IV miejsca na 52. Ogólnopolskim Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Występował w krajach takich jak Czechy, Niemcy, Włochy, Hiszpania, Belgia, Słowenia, Maroko, Chiny, Japonia i Zjednoczone Emiraty Arabskie. W listopadzie 2021 roku wykonał cykl 21 recitali chopinowskich, promując polską kulturę podczas Expo 2020 Dubai. W roku 2024 pianista zadebiutował na Festiwalu „Chopin i jego Europa”, przywracając na estradę zapomniane sonaty fortepianowe Grażyny Bacewicz.

zdjęcie przedstawia część fortepianu przy którym siedzi Bartosz Skłodowski

fot. Kuba Mozolewski

21 czerwca 2025 (sobota), godz. 17.00
Koncert jazzowy

TRIO STRYJO
Nikola Kołodziejczyk – fortepian
Maciej Szczyciński – kontrabas
Michał Bryndal – perkusja

Trio Stryjo specjalizuje się w muzyce improwizowanej, która powstaje podczas koncertu w czasie rzeczywistym – bez zapisu nutowego, oparta wyłącznie na muzycznej komunikacji pomiędzy muzykami. Zespół koncertował w Polsce i za granicą (m.in. w Korei Południowej, USA, Singapurze i na Węgrzech). Nagrał dwa albumy CD („Stryjo: W Ryjo” oraz „A Vista Social Club”) oraz jeden koncertowy, dostępny w wersji cyfrowej („Nineteen Calisia”).

Program

Usłyszymy kompozycje improwizowane podczas koncertu. Zamiast budować utwory z typowych elementów, muzycy opowiadają wspólne historie – oparte na szacunku i wartości wzajemnego słuchania. Słuchacze mogą spodziewać się muzyki komunikatywnej, spójnej i żywiołowej, o dużej rozpiętości stylistycznej oraz wielu wpadających w ucho melodiach, okraszonych sporą szczyptą humoru. Główną atrakcją występu jest uczestniczenie w unikalnym procesie interaktywnego komponowania na żywo.

Nikola Kołodziejczyk
Pianista, kompozytor, dyrygent, zdobywca dwóch Fryderyków: Jazzowy Debiut Roku 2015 i Jazzowy Album Roku 2016. Stypendysta Berklee College of Music World Scholarship Tour, laureat wielu konkursów – m.in. Transatlantyk Instant Composition Competition, Bielskiej Zadymki Jazzowej, Krokus Jazz Festival, Jazz Juniors. Półfinalista Bösendorfer Solo Piano Competition 2007 podczas festiwalu jazzowego w Montreux, nominowany do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2015.
Jego muzyka była wykonywana i zamawiana przez liczne instytucje kultury, zespoły, orkiestry oraz wybitnych artystów – kompozytorów, instrumentalistów i wokalistów z Polski i zagranicy. Jako dyrygent współpracował m.in. z orkiestrami Filharmonii Szczecińskiej, Opery i Filharmonii Podlaskiej, Filharmonii Koszalińskiej, NFM Leopoldinum, Filharmonii Lwowskiej. Wraz z Michałem Tomaszczykiem współtworzy Konglomerat Big Band – inicjatywę poświęconą tworzeniu niekomercyjnych dzieł współczesnego jazzu oraz pracy warsztatowej z wybitnymi instrumentalistami.

Maciej Szczyciński
Absolwent Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie (klasa kontrabasu) oraz Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
Laureat nagród na takich festiwalach jak Krokus Jazz Festival, Przegląd Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni, Tarnów Jazz Contest czy Jazz Juniors. Współpracował z czołowymi polskimi artystami jazzowymi, m.in. Zbigniewem Namysłowskim, Michałem Urbaniakiem, Wojtkiem Staroniewiczem, Dominikiem Bukowskim czy Andrzejem Jagodzińskim.
Za najciekawsze momenty kariery uważa koncerty z The Hilliard Ensemble, w obecności estońskiego kompozytora Arvo Pärta, oraz występ z Johnem Scofieldem i Johnem Medeskim jako członek big bandu Konglomerat. Laureat dwóch Fryderyków jazzowych w składach Nikoli Kołodziejczyka. Nagrał ponad 100 płyt oraz ścieżek dźwiękowych do filmów jako muzyk sesyjny.

Michał Bryndal
Perkusista i grafik, absolwent Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu oraz Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach (oba dyplomy z wyróżnieniem). Znany z charakterystycznego brzmienia, łączącego jazz z elementami elektroniki. Jako ilustrator tworzy okładki płytowe, m.in. dla Moniki Borzym i Macieja Obary.
Od 2010 roku współpracuje z kwintetem Wojtka Mazolewskiego, z którym nagrał dwa albumy dla Mystic Records. Od 2011 roku członek zespołu Voo Voo, z którym nagrał sześć płyt i zagrał setki koncertów, m.in. z Alim Quasimovem i Esperanzą Spalding. Od 2018 roku gra w Joanna Duda Trio, występując na prestiżowych festiwalach na całym świecie.
Współpracował również z Nikolą Kołodziejczykiem („Chord Nation”, „Barok progresywny”) oraz Moniką Borzym („Back to the Garden”, „Radioheadoinistycznie”). Występował także z takimi artystami jak Janusz Muniak, Nigel Kennedy, Leszek Możdżer, O.S.T.R., Fisz, Ewa Bem, Krystyna Prońko, Mietek Szcześniak czy Artur Andrus.

zdjęcie przedstawia trzy osoby, które tworzą grupę Trio Stryjo

fot. Maria Jarzyna

Koordynacja:
dr Olga Walentynowicz – Przewodnicząca Towarzystwa im. Fryderyka Chopina, Koło w Gdańsku
Maciej Kraiński – Kurator Muzeum Tradycji Szlacheckiej, Pomorski Ośrodek Kontaktów z Polonią w Waplewie Wielkim

orzeł i napis Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego   popiersie Fryderyka Chopina i napis Towarzystwo imienia Fryderyka Chopina. Warszawa. Koło w Gdańsku

admin19. Pomorskie Dni Chopinowskie