W kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku znajduje się zespół ponad pięćdziesięciu dzieł graficznych Albrechta Dürera (1471 – 1528). Jest to jeden z największych zespołów prac tego artysty w polskich zbiorach.
Miedzioryty Albrechta Dürera pełne są ukrytych znaczeń, skomplikowanych narracji, odniesień do literatury i kultury antyku – do dzisiaj pozostają jedną z najbardziej fascynujących zagadek w historii sztuki. Tworzone dla wykształconych odbiorców były kolekcjonerskim rarytasem i intelektualnym wyzwaniem. Od czasu ich powstania minęło ponad pięćset lat, a dzieła te nadal budzą emocje i podziw, zarówno ze względu na treść jak i mistrzostwo wykonania.
Jedną z najcenniejszych prac o niezwykle skomplikowanym programie ikonograficznym jest „Melancholia”, która podzieliła los wielu innych dzieł podczas wojny i nie powróciła do Gdańska. To ona będzie punktem wyjścia w rozważaniach na temat twórczości graficznej jednego z najwybitniejszych artystów w sztuce europejskiej. Podczas wykładu będzie można także zobaczyć kilka dzieł mistrza z gdańskiej kolekcji, które szczęśliwie przetrwały do czasów obecnych.
Spotkanie odbywa się w ramach cyklu „(Nie)zapomniane. Historia kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku” w ramach projektu „Badanie polskich strat wojennych”.
Informacje praktyczne: Kiedy: 6.05 (wtorek), godz. 17:30
Miejsce: Oddział Sztuki Dawnej MNG
ul. Toruńska 1, Gdańsk
Prowadzenie: Alicja Andrzejewska-Zając
Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy. Zapraszamy!
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Badanie polskich strat wojennych”.