Możliwość rozmowy ze zwierzętami to nie tylko przejaw naszej nieskończonej wyobraźni. To też przejaw głębokiej potrzeby więzi tak ważnej dla doświadczenia bycia człowiekiem. W trakcie swojego wykładu dr Bartek Balcerzak jako ekspert w temacie sztucznej inteligencji będzie chciał opowiedzieć o tym jak wielkim wyzwaniem będzie wykorzystanie AI do przełamania bariery komunikacyjnej, oraz jakie próby obecnie są podejmowane, aby to marzenie rozmowy ze zwierzętami stało się rzeczywistością. Przedstawi też potencjalne zagrożenia, zarówno praktyczne oraz etyczne związane z wprowadzeniem takiej technologii.
BIO: DR BARTEK BALCERZAK – Przewodniczący Rady Fundacji BITECH Thinktank, doktor nauk technicznych. W latach 2013 – 2022 prowadził badania z zakresu dezinformacji w Internecie oraz sposobów jej zwalczania. W swojej pracy jako badacz oraz wykładowca akademicki współpracował z Polsko-Japońską Akademią Technik Komputerowych, oraz Centrum Doskonałości Nauk Społecznych w UW. Autor i współautor licznych publikacji w międzynarodowych czasopismach. Uczestnik projektów badawczych Dream, LivingLab (dbanie o dobrostan seniorów) oraz Infotester (wykrywanie dezinformacji).
Działa aktywnie jako popularyzator nauki, zarówno w ramach konferencji organizowanych przez instytucje edukacyjne (Akademia Młodych Uczonych), biznesowe (Data Economy Congress), oraz medialne (Centrum Edukacji Medialnej w Kielcach), jak i w ramach wypowiedzi eksperckich dla mediów (TOK FM, TVP2, Czwórka Polskie Radio).
Współpracował z licznymi firmami w zakresie wdrażania sztucznej inteligencji na rynku. W ramach współpracy międzynarodowej na miejscu koordynował prace badawcze w Uniwersytecie Katolickim w Asuncion (Paragwaj), oraz w Narodowym Uniwersytecie Medycznym w Ulaanbataar (Mongolia). Obecnie Starszy Ekspert ds. Sztucznej Inteligencji w Banku Millennium.
INFORMACJE PRAKTYCZNE:
– prowadzenie: dr Bartłomiej Balcerzak
– miejsce: Dział GGF – Nowe Muzeum Sztuki, ul. Jaracza 14
– termin: 04.12.2024 (środa), godz. 18.00
– koszt: bezpłatny
– czas trwania: max. 90 min
– nie obowiązują wcześniejsze zapisy
_________
Przedsięwzięcie pn. Sala Kolekcji. FotoFauna jest realizowane w ramach Krajowego Programu Odbudowy dla Kultury finansowanego przez Unię Europejską NextGenerationEU