16 listopada 2024 (sobota) 11:00-14:30
(zapisy od 4 listopada)
Zapraszamy na unikalne warsztaty rękodzieła artystycznego, które łączą teorię z praktyką w zakresie tradycyjnego tkactwa Podlasia.
Podczas części teoretycznej uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się z niezwykłą kolekcją tkanin podlaskich, ukazując różnorodność wzornictwa i technik. Dowiedzą się jak wzornictwo tradycyjnego tkactwa może zostać zaadaptowane do nowoczesności, a także jak różne techniki wpływają na współczesne projekty.
W części praktycznej warsztatów skupimy się na hafcie krzyżykowym opartym na tradycyjnych wzorach z tkanin. Uczestnicy będą mieli okazję użyć zdobytej wiedzy w praktyce, tworząc swoje własne, unikalne prace inspirowane tradycją.
Inspiracją będą wzory spisane z tkanin ze zbiorów naszego Oddziału Etnografii MNG.
Dołącz do nas, by pogłębić swoją wiedzę i umiejętności w zakresie haftu i tkactwa!
- prowadzenie: Magdalena Kozioł – rękodzielniczka, kolekcjonerka, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która z zamiłowaniem dzieli się swoją pasją do rękodzieła
- koszt: 15 zł
- obowiązują zapisy: mailowe etnograf@mng.gda.pl lub pod nr. 58 552 41 39
- liczba miejsc ograniczona
- czas trwania: 3-3,5 godz.
- Oddział Etnografii MNG, ul. Cystersów 19 (Spichlerz Opacki)
Magdalena Kozioł – rękodzielniczka, pasjonującą się tkactwem, haftem krzyżykowym oraz kolekcjonowaniem tradycyjnych tkanin ludowych. W swojej pracowni w sercu Podlasia poświęca się tkactwu tworząc chodniki, krajki, tkaniny wybierane oraz tkaniny wielonicielnicowe na cztery i osiem nicielnic. Inspiracje czerpie zarówno z tradycyjnych wzorów podlaskich, jak i z wzornictwa literatury zagranicznej, co nadaje jej dziełom unikalny charakter. Dodatkowo zajmuje się haftem krzyżykowym, odwzorowując wzory z tradycyjnych strojów ludowych. Pracuje również nad digitalizacją wzorów z podlaskich ręczników obrzędowych, łącząc w ten sposób dziedzictwo kulturowe z nowoczesnym podejściem do sztuki.
W swojej prywatnej kolekcji posiada unikatowe kapy/płachty, w tym tkaniny wielonicielnicowe, tkaniny wybierane (prebory, sejpaki) oraz różnorodne bele tkanin, jak len na koszule, ręczniki obrzędowe czy sienniki. Kolekcja, licząca obecnie ponad 60 sztuk, jest nieustannie rozwijana, stanowiąc bogactwo tradycji i historii.
Nie tylko tworzy, ale także dzieli się wiedzą z innymi. W listopadzie 2023 roku zrealizowała 10 spotkań z dziećmi w ramach programu „Lekcje z Twórcą Ludowym” Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.
Jest stypendystką Ministra Kultury I Dziedzictwa Narodowego na rok 2024. Stypendium zakłada sczytanie i graficzne opracowanie 15 wzorów tkanin wybieranych, które zostaną opublikowane w formie polsko-angielskiego e-booka. Celem projektu jest usprawnienie i przyspieszenie pracy rękodzielników, którzy czerpią inspirację z tradycyjnych tkaninach wybieranych. Dodatkowo, projekt będzie obejmować spotkania, warsztaty i prelekcje poza obszarem Podlasia, mające na celu podniesienie świadomości i promocja tkaniny wybieranej oraz tradycyjnych wzorów podlaskich.
W ramach dwuletniego projektu Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej „Perebory. Odsłony – popularyzacja niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO” dofinansowanego ze środków MKiDN w ramach programu rządowego Kultura ludowa i tradycyjna, rozpisuje i digitalizuje wzory perebor.
Cykl wydarzeń „Etnokulturalni. Warsztaty dla dobrostanu” to multidyscyplinarne zajęcia edukacyjne i artystyczne dla dzieci, rodzin oraz dorosłych. Uważne i czułe obcowanie z naturą, wrażliwe praktykowanie sztuki i aktywne wspólne działanie pozwolą poczuć się dobrze, zapomnieć na chwilę o codziennych niepokojach i doświadczyć własnej sprawczości.
Uczestników zaprosimy zarówno do „przestrzeni kultury” – wnętrza Spichlerza Opackiego, jak i „przestrzeni natury” – muzealnego ogrodu i otaczającego Oddział Etnografii MNG parku Oliwskiego. W cyklu warsztaty m.in.: ogrodnicze, muzyczne, międzykulturowe i rękodzielnicze inspirowane tradycją.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania: „Realizacja działań edukacyjnych i promocyjnych dla publiczności Muzeum Narodowego w Gdańsku”.