Wspólnie z Centrum Herdera UG zapraszamy na cykl wykładów na temat historii Gdańska: „Gdańsk w XIX wieku na podstawie zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku. Wykłady w Centrum Herdera UG”.
Zapraszamy na następujące prelekcje:
31.01.2025 Alicja Andrzejewska-Zając „Na początku był Freitag. Historia powstania Muzeum Miejskiego w Gdańsku”.
21.02.2025 dr Dobromiła Rzyska-Laube „Szlachta w mieście. Związki Sierakowskich i innych ziemian z Gdańskiem”.
4.04.2025 Beata Sztyber „Nie tylko Gdańsk. Zabytkowe korony, czepki, czepce, drukowane tkaniny i curiosa w przedwojennych zbiorach Muzeum Miejskiego”.
25.04.2025 dr Magdalena Mielnik „Rola Towarzystwa Sztuk Pięknych w kulturze XIX-wiecznego Gdańska”.
23.05.2025 dr Maja Mociewicz „Sylwety gdańskiej socjety. Karykatury i rysunki satyryczne Johna Sprotta Stoddarta jako źródło wiedzy o śmietance towarzyskiej i życiu społecznym XIX-wiecznego Gdańska”.
W zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku znajduje się efektowny album, który zawiera ok. 260 karykatur, portretów i rysunków satyrycznych, obrazujących przede wszystkim członków gdańskiej elity towarzyskiej XIX w. Poza serią komicznych wizerunków znajdują się w nim sceny z życia społecznego i kulturalnego miasta, a także niepozbawione humoru ilustracje odnoszące się do bieżących wydarzeń i sytuacji politycznej. Autorem tych dowcipnych, a czasami też zagadkowych przedstawień jest John Sprott Stoddart – pochodzący z Edynburga kupiec zajmujący się handlem zbożem i drewnem, tutejszy radny i konsul angielski. Pełnił on funkcję prezesa Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki i dał się poznać jako jej hojny mecenas. Zainteresowania artystyczne Stoddarta odzwierciedlały się w jego własnej, amatorskiej twórczości – omawiany album to nie tylko zbiór zabawnych portretów, ale też fantastyczne źródło wiedzy o obyczajach, palących problemach i relacjach pomiędzy członkami gdańskiej śmietanki towarzyskiej. Nadchodzący wykład będzie dobrą okazją ku ich bliższemu poznaniu.
Dr Maja Mociewicz – historyczka sztuki, kustoszka w pracowni rysunku dawnego Muzeum Narodowego w Gdańsku. Interesuje się problematyką nowożytnego mecenatu, kolekcjonerstwa i fundacji artystycznych, a także szeroko pojętą sztuką Gdańska i Pomorza do 1945 r.
Udział w wydarzeniach jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy. Jeżeli chcecie wziąć udział w wykładach, prosimy o wypełnienie formularza, który dostępny jest pod tym adresem >>>
Tam znajdziecie również szczegółowy opis wykładów.
Wszystkie wykłady odbędą się w Centrum Herdera na ul. Ogarnej 26, zawsze w piątki w godzinach 17.30-19.30.
Cykl został przygotowany we współpracy Centrum Herdera UG z Muzeum Narodowym w Gdańsku.
Partnerem projektu jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku.