Aktualności

(Nie)zapomniane: najcenniejszy – nieobecny, czyli o historii manuskryptu Pieśni Legionów Polskich we Włoszech. Spotkane z Przemysławem Reyem

Co może być najcenniejsze dla Muzeum Hymnu Narodowego? Obiekt, którego nie mamy – i co gorsza, nie wiemy nawet, czy w ogóle jeszcze istnieje. Tym „świętym Graalem” jest manuskrypt Pieśni Legionów Polskich we Włoszech.

Znamy jego losy od momentu powstania w 1797 roku aż do czasów II wojny światowej, kiedy wszelki ślad po nim zaginął. Co się z nim stało? Czy jeszcze kiedyś uda się go odnaleźć? A może przepadł na zawsze?

O tajemniczej historii najcenniejszego z nieobecnych opowie Przemysław Rey, kurator Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.

Spotkanie odbywa się w ramach cyklu „(Nie)zapomniane. Historia kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku” w ramach projektu „Badanie polskich strat wojennych”.

Informacje praktyczne:
▪️ Kiedy: 8.04.2025 (wtorek) o godz. 17.30
▪️ Miejsce: Oddział Sztuki Dawnej MNG
▪️ ul. Toruńska 1, Gdańsk
▪️ Prowadzenie: Przemysław Rey

Wstęp wolny – nie obowiązują zapisy. Zapraszamy!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Badanie polskich strat wojennych”

Logotyp Ministerstwa

admin(Nie)zapomniane: najcenniejszy – nieobecny, czyli o historii manuskryptu Pieśni Legionów Polskich we Włoszech. Spotkane z Przemysławem Reyem