Muzeum Narodowe w Gdańsku pozyskawszy zabytkowe sanie do planowanej ekspozycji stałej w wozowni w oddziale Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim, zamierza poddać je profesjonalnej konserwacji i zapoczątkować kolekcję muzealną odpowiadającą historycznemu wyposażeniu wozowni wchodzącej w skład polskiego majątku, prowadzonego przez zamożnych ziemian na terenie Prus, jakim była posiadłość hr. Sierakowskich w Waplewie Wielkim.
Sanie z XVIII w., o proweniencji holenderskiej, związane z dziedzictwem historycznym i kulturowym Żuław oraz Powiśla, bogato rzeźbione i złocone, stanowią unikalny przykład sań z epoki rokoka. Podobnego obiektu nie znajdziemy w polskich zbiorach. Wielką wartością pozyskanych sań jest ich autentyczność i zachowanie substancji oryginalnej. Materiały i technologia sań stanowi w 100% substancja zabytkowa, natomiast obecny stan zachowania nie pozwala ani na ekspozycję, ani na bezpieczne przechowywanie. Przeprowadzenie pełnej konserwacji i restauracji przywróci cennemu obiektowi stabilność techniczną oraz pełne walory wystawiennicze.
Nazwa zadania: Konserwacja zabytkowych sań z XVIII w. przeznaczonych do ekspozycji w wozowni w Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim, oddziału Muzeum Narodowego w Gdańsku
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Kwota dotacji: 200 000 zł