Aktualności

Koncert zespołu Oana Cătălina Chițu & Band | 23.08

Oana Cătălina Chițu, pochodząca z północno-wschodniej Rumunii piosenkarka, studiowała wokalistykę jazzową i śpiew klasyczny w Berlinie, gdzie mieszka od 1990 roku.

Artystka interpretuje i reinterpretuje bałkańskie tradycje muzyczne, aby przybliżyć je publiczności na całym świecie. Jej ciepły i mocny głos brzmi znakomicie zarówno w żywiołowej romskiej muzyce imprezowej, jak i w starych rumuńskich pieśniach miłosnych.

Oana Cǎtǎlina Chițu (wokal) i pochodzący z Serbii Dejan Jovanovic (akordeon) dorastali w otoczeniu bogatej tradycji muzyki rumuńskiej i romskiej. W Muzeum Narodowym w Gdańsku Oana Chițu Band wykona we współczesnej interpretacji utwory z repertuaru Marii Tănase (1913-1963), pieśniarki, która w pierwszej połowie XX wieku wniosła do rumuńskiej muzyki tradycyjnej niepowtarzalny blask. Dzięki swoim pełnym siły i płomiennym interpretacjom, Maria Tănase, często porównywana do Edith Piaf, wniosła folklor i muzykę z biednych dzielnic do kręgów elity i przyciągnęła uwagę szerokiej publiczności. Jej unikalny sposób interpretacji muzyki z różnych regionów etnograficznych, tang i romansów stał się punktem odniesienia dla tych, którzy podążyli jej śladami.

Album „Divine”, nagrany przez Oanę Chițu w 2013 roku, poświęcony muzyce Marii Tănase, to podróż w czasie – od okresu międzywojennego do współczesności – i w przestrzeni – od Europy Wschodniej, z jej melancholią i energią, po spokojniejszy i bardziej wyważony Zachód. Oana Chițu przearanżowała najpiękniejsze rumuńskie piosenki w oryginalny sposób, z nutami jazzowymi, oraz zreinterpretowała je wspólnie z muzykami z różnych krajów Europy Wschodniej, respektując ich wrażliwość i dziedzictwo kulturowe.

Oana Cătălina Chițu & Band:
Oana Chițu (wokal), Dejan Jovanovic (akordeon), Anton Slavici (skrzypce) i Sergiu Diaconu (kobza).

Cine iubește și lasă, Oana Cătălina Chițu și Deja Jovanovic, album Divine: https://youtu.be/2nJA7b0Dwxw?si=THZnIlGGNobVt328

Habar n-ai tu, album Divine: https://youtu.be/kyMOy_zndUU?si=Cxql0Up0SqBfXkVe

Bun îi vinul ghiurghiuliu, album Bucharest Tango: https://youtu.be/BRZJR6jhItw?si=pB5zLfQYVjudKX9e

______________
Wydarzenie towarzyszy wystawie „Nicolae Grigorescu. Malarz rumuńskiego etosu”.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

– kiedy: 23.08.2024 (piątek)
– czas: godz. 19:00-21:00
– miejsce: Oddział Sztuki Dawnej, ul. Toruńska 1
– wstęp wolny
– nie obowiązują zapisy

___________________
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania:

Wystawa czasowa „Nicolae Grigorescu”

Wydarzenie zorganizowane w ramach Sezonu Kulturalnego Rumunia – Polska 2024-2025

Sezon Kulturalny Rumunia – Polska 2024-2025 jest organizowany przez Rumuńskie Ministerstwo Kultury i Rumuński Instytut Kultury, ze strony rumuńskiej, oraz przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytut Adama Mickiewicza, we współpracy z Instytutem Polskim w Bukareszcie, ze strony polskiej.

Logotyp Ministerstwa Logotyp sezonu Logotyp

adminKoncert zespołu Oana Cătălina Chițu & Band | 23.08