Oddział Etnografii MNG jest partnerem międzynarodowego projektu “Re:discover” realizowanego w ramach Creative Europe Culture Programme w latach 2023-2024.
Projekt zakłada współpracę w zakresie projektowania, sztuki użytkowej, rzemiosła artystycznego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Realizację działań rozpoczęliśmy w Budapeszcie w styczniu 2023, podczas kick-off projektu, gdzie doszło do spotkania reprezentantek i reprezentantów instytucji z pięciu krajów: lider – Laterna Magica (Węgry) oraz partnerzy Georgian Art and Cultural Center (Gruzja), BIEN – Textile Art Biennial / Carnica Institute (Słowenia), Kadir Has University – Faculty of Arts and Design (Turcja) i Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.
„Creative weaving and crocheting” (Kreatywne warsztaty tkackie)
21-22 czerwca 2023 w Oddziale Etnografii MNG
W ramach projektu w Oddziale Etnografii odbyły się kreatywne warsztaty tkackie dla uczniów liceum, prowadzone przez wykładowczynię i artystkę ze Słowenii, Tanję Devetak. Warsztaty artystyczne prowadzone przez artystów i edukatorów z krajów partnerskich odbywały się równolegle w Słowenii, na Węgrzech oraz w Gruzji. W ramach tej wymiany do Gruzińskiego Centrum Sztuki i Kultury w Tbilisi pojechała artystka Aleksandra Karska Went, która poprowadziła warsztaty ceramiczne.
W dwudniowych warsztatach w Oddziale Etnografii wzięli udział uczniowie Liceum Sztuk Plastycznych im. Jacka Mydlarskiego w Gdańsku pod opieką wykładowczyń: Magdaleny Arłukiewicz i Jadwigi Możdżer.
Prace powstałe podczas warsztatów i ich kontynuacji pod okiem polskich wykładowczyń zostaną wyeksponowane w przyszłym roku na wystawie w Oddziale Etnografii razem z pracami profesjonalnych artystów wyłonionych w międzynarodowym konkursie.
Prowadząca warsztaty:
Tanja Devetak – profesor nadzwyczajna w dziedzinie projektowania odzieży i tekstyliów ze Słowenii. Wykłada na Wydziale Wzornictwa niezależnej instytucji szkolnictwa wyższego. Laureatka międzynarodowych nagród, regularnie wystawia na wystawach indywidualnych i grupowych. Pracuje jako niezależna badaczka w Center for Design Research w dziedzinie historii słoweńskiej mody, dekolonizacji mody i zrównoważonej mody. Uczestniczy w projektach, które są częścią szerszego kontekstu współczesnego designu. Obecnie kończy studia doktoranckie na Uniwersytecie w Lublanie.
Jednym z jej regularnych zajęć są warsztaty. Przez kilka lat prowadziła warsztaty dla dzieci ze szkół podstawowych w Luksemburgu. Działa jako mentor w Słowenii i poza jej granicami. Prowadziła również warsztaty dla dorosłych w Słowenii. Prowadzone przez nią warsztaty są związane z technikami rękodzielniczymi, które są dostosowane do współczesnego kontekstu, z naciskiem na zasadę zero-waste.
Cross-sectoral Student Workshops. Warsztaty ceramiczne
28-30 czerwca 2023 w Georgian Arts&Culture Center w Tibilisi (Gruzja)
Tydzień później, w Gruzińskim Centrum Sztuki i Kultury w Tbilisi ხელოვნების საერთაშორისო ცენტრი w ramach projektu odbyły się warsztaty ceramiczne dla młodych (w wieku 16-20 lat), początkujących artystów z Gruzji. Poprowadziła je artystka z Polski, Aleksandra Went-Zielińska.
Prowadząca warsztaty:
Aleksandra Went-Zielińska – artystka sztuk wizualnych. Ukończyła wydział Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od 20 lat współtworzy duet artystyczny Karska/Went. Glina towarzyszy jej od czasów liceum plastycznego. Od kilku lat prowadzi warsztaty rzeźbiarskie dla dzieci i dorosłych. Wszystkie przedmioty formuje ręcznie, niespiesznie, bez ambicji tworzenia serii i definiowania stylu. Jej ceramiczna aktywność wynika z potrzeby koncentracji myśli w glinianej materii. Tworzy minimalistyczne, surowe formy użytkowe oraz dekoracyjne.
Projekt re:Discover ma na celu przybliżenie tradycyjnego rzemiosła współczesnym projektantom za pomocą innowacyjnego podejścia do dziedzictwa kulturowego. Celem projektu jest wzmocnienie zdolności młodych profesjonalistów w dziedzinie projektowania dzięki międzysektorowemu transferowi wiedzy, zwrócenie uwagi na znaczenie zielonej transformacji i przyjaznych środowisku praktyk w sztuce użytkowej, zabezpieczenie tradycyjnej wiedzy i know-how za pomocą innowacyjnych narzędzi cyfrowych i zaangażowanie nowych odbiorców.
Wierzymy, że europejska wiedza tradycyjna jest niewykorzystanym zasobem kulturowym, który może skutecznie wspierać rozwój zawodowy i spełnienie młodych artystów. Zdobycie i wykorzystanie tej szczególnej wiedzy może wyposażyć młodych europejskich projektantów w unikalne umiejętności i kompetencje, które mogą dać im przewagę konkurencyjną nawet na rynkach międzynarodowych.
Projekt finansowany przez Creative Europe Culture Programme.
Partnerzy:
Laterna Magica (Węgry) – Lider Projektu
Muzeum Narodowe w Gdańsku Oddział Etnografii (Polska)
Gruzińskie Centrum Sztuki i Kultury (Gruzja)
Instytut Carnica (Słowenia)
Partner stowarzyszony:
Uniwersytet Kadir Has (Turcja)
fot. Jan Rusek (zdjęcia z Oddziału Etnografii)
fot. GACC@ArtEast (zdjęcia z Tibilisi)