„U PODNÓŻA TATR. KULTURA GÓRALI PODHALAŃSKICH”

Czynne w terminie: 19.03.2016 - 19.06.2016

Miejsce
Oddział Etnografii (Spichlerz Opacki)
Cystersów 19, Gdańsk

  Wystawa pt. „U podnóża Tatr. Kultura górali podhalańskich” prezentowana od 19 marca 2016 r. w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku powstała ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem oraz zdjęć gdańskiego fotografika - Lecha Pękalskiego z  wesela góralskiego w Dzianiszu na Podhalu  w latach 70-tych XX w. Założeniem wystawy jest zaprezentowanie najbardziej charakterystycznych elementów kultury ludowej Podhala takich jak: wyposażenie wnętrza chałupy góralskiej (sień i czarna izba), stroje ludowe, instrumenty muzyczne, szałas pasterski i wyroby związane z pasterstwem, łowiectwem, ciesielstwem oraz obróbką skóry.

  Na ekspozycji znajdziemy zatem drewniane obiekty z bogato zdobioną snycerką, przykłady codziennego i odświętnego podhalańskiego stroju ludowego z przełomu XIX – XX wieku z biżuterią oraz sprzęty niezbędne w każdym szałasie podczas wypasu owiec. Górale są znani ze swojego zamiłowania do muzyki, dlatego na  wystawie nie może zabraknąć różnych instrumentów takich jak: basy, dudy podhalańskie, złóbcoki oraz piszczałki.

  Podczas trwania wystawy organizowane będą różne zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, na których poznają historię i kulturą materialną, duchową i społeczną górali podhalańskich, dowiedzą się do czego służyły i w jaki sposób były używane prezentowane obiekty. Prowadzone będą warsztaty ze stroju podhalańskiego i biżuterii.

  Atrakcją wernisażu wystawy będzie koncert zespołu 
  Jacek Wesołowski & synowie w składzie: Jacek Wesołowski  – prym, Franek Viegas-Wesołowski (lat 11) – drugi prym, Jan Viegas-Wesołowski (lat 9) – sekund, Mateusz Viegas-Wesołowski (lat 7) – basy. Usłyszycie autentyczne podhalańskie nuty sabalowe, ozwodne, krzesane i zbójnickie.

  Kuratorka: Zuzanna Łaga
   
  Muzeum Narodowe w Gdańsku / Oddział Etnografii
  Cystersów 18, 80-830 Gdańsk, tel. 58 552 12 71 wew. 101
  wtorek – niedziela: 10.00–17.00
  czwartek: 12.00–19.00
   

  Program edukacyjny towarzyszący wystawie:

  Warsztaty:

  • Robimy korale góralskie (W)

  Szkoła Podstawowa kl. 1-6, Gimnazjum kl.1-3

  Warsztat podzielony jest na dwie części. W pierwszej uczestnicy zwiedzają wystawę poświęconą kulturze górali podhalańskich, ze szczególnym uwzględnieniem góralskiej biżuterii. W drugiej części sami projektują swoją własną biżuterię na wzór góralskich korali.

  Termin: od 22 marca do 10 czerwca

  • Podhalański strój ludowy (W)

  Przedszkole, Szkoła Podstawowa kl. 1-6

  Warsztat prowadzony jest w oparciu o zwiedzanie  wystawy poświęconą kulturze górali podhalańskich, podczas której uczestnicy zapoznają się z różnymi elementami stroju i formami ich zdobienia.  Następnie sami zrobią strój podhalański za pomocą kolorowego papieru, kredek, farb, sznurków.

  Termin: od 22 marca do 10 czerwca

  • Podhalańskie malarstwo na szkle (W)

  Przedszkole, Szkoła Podstawowa kl. 1-6, Gimnazjum kl.1-3, Szkoła Ponadgimnazjalna kl. 1-3

  Warsztaty  dla uczniów szkól podstawowych i ponad podstawowych  prowadzone przez twórcę ludowego od lat zajmującego się tradycyjnym malarstwem na szkle. Podczas zajęć uczestnicy poznają zasady, według jakich wykonuje się obrazy na szkle oraz praktycznie je wykorzystują wykonując własne szklane obrazy.

  Termin: od 22 marca do 10 czerwca
   

  Lekcje muzealne:

  • Kultura górali podhalańskich

  Przedszkole, Szkoła Podstawowa kl. 1-6, Gimnazjum kl.1-3, Szkoła Ponadgimnazjalna kl. 1-3

  Lekcja tematycznie powiązana z prezentowaną w Oddziale Etnografii wystawą poświęconą kulturze górali podhalańskich. W trakcie zajęć dzieci i młodzież zapoznają się z charakterystycznymi dla omawianej grupy regionalnej wyrobami związanymi z pasterstwem, łowiectwem, ciesielstwem, strojem ludowym, instrumentami muzycznymi i wieloma innymi rzeczami. Lekcje przeznaczone są dla różnych grup wiekowych.

  Termin: od 22 marca do 10 czerwca