„Sąd Ostateczny”
Hansa Memlinga


Miejsce
Oddział Sztuki Dawnej
Toruńska 1, Gdańsk

  Wizyta


  Port logotyp
  Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy jest Mecenasem „Programu upowszechniania wiedzy o obrazie Sąd Ostateczny Hansa Memlinga z Muzeum Narodowego w Gdańsku".


  "Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga to oprócz "Damy z gronostajem" Leonarda da Vinci najcenniejsze w polskich zbiorach dzieło malarstwa zachodnioeuropejskiego. Do sławy tego arcydzieła przyczyniła się zarówno jego ranga artystyczna, jak i burzliwe dzieje.

  O malarzu

  Hans Memling należy do najwybitniejszych malarzy europejskich XV stulecia. Urodził się w Seligenstadt w pobliżu Frankfurtu nad Menem około roku 1430. Niewiele wiadomo o wczesnym okresie jego życia i zawodowej edukacji. Przypuszcza się, że mógł się uczyć w Kolonii w warsztacie znakomitego tamtejszego malarza Stefana Lochnera, brak jednak na to mocniejszych dowodów. Bardziej prawdopodobne jest to, że pracował przez jakiś czas w brukselskim warsztacie najważniejszego malarza ówczesnych Niderlandów – Rogiera van der Weyden. I na tę hipotezę brak jednak bezpośrednich dowodów, chociaż istotnie w dziełach Memlinga pojawia się wiele reminiscencji z twórczości Rogiera. Są one widoczne także w gdańskim tryptyku "Sąd Ostateczny".