„PO DRUGIEJ STRONIE. 12 HOLENDERSKICH FOTOGRAFÓW ZA ŻELAZNĄ KURTYNĄ, 1979-1989.”

Czynne w terminie: 22.04.2016 - 26.06.2016

Miejsce
Gdańska Galeria Fotografii (Zielona Brama)
Długi Targ 24, Gdańsk

  9 listopada 1989 roku upadł mur berliński, dramatyczny symbol żelaznej kurtyny, który dzielił Europę na dwa bloki przez blisko czterdzieści lat. Dzisiaj – dwadzieścia siedem lat później – dwunastu holenderskich fotografów przypomina swoje fotografie wykonane w Europie Środkowej i Wschodniej od roku 1979 do czasu przewrotu około 1989. Premiera wystawy miała miejsce w Galerii Noorderlicht w Gronningen w 2014 roku.

  Winston Churchill w swoim słynnym przemówieniu w Fulton (USA) w 1946 roku wprowadził pojęcie żelaznej kurtyny jako wyimaginowanego pogranicza komunistycznego bloku wschodniego i kapitalistycznego Zachodu: Od Szczecina nad Bałtykiem do Triestu nad Adriatykiem żelazna kurtyna zstąpiła na całym kontynencie. Po przemianach w Polsce i upadku muru berlińskiego system komunistyczny w Europie szybko dobiegł końca, a różnice między obu światami zaczęły się zacierać.

  Dziś wystawa Po drugiej stronie / The Other side ponad ćwierć wieku od tamtych wydarzeń łączy wybitnych holenderskich fotografów dokumentujących okres przed i podczas różnych przełomowych momentów w byłych krajach komunistycznych. Artyści – świadkowie tak ważnych momentów historycznych, jak powstanie w 1980 roku w Gdańsku polskiego związku zawodowego „Solidarność”, wspomniany już upadek muru berlińskiego i rewolucja rumuńskiej 1989 – zapisali je na równi z ujęciami codziennego życia. Obok bohaterów znaczących wydarzeń (m.in. Michaiła Gorbaczowa) na fotografiach zobaczymy zwyczajnych ludzi, pracujących i odpoczywających, handlarzy i wczasowiczów pośród architektury minionego systemu. Całość stanowi odkrywczy, zaskakujący i wieloaspektowy krajobraz bloku wschodniego w czasie ostatniej dekady transformacji.

  Fotograficznym pracom analogowym, utrzymanym w czerni i bieli oraz w kolorze, towarzyszą komentarze autorów dotyczące dokładnie momentów powstania zdjęć. Wystawa The Other side poza historycznymi odniesieniami jest także szerokim przeglądem holenderskiego fotoreportażu lat 80. i początku 90. XX wieku. Wszyscy fotografowie nadal intensywnie pracują twórczo, a razem tworzą fundament nowej generacji europejskiej fotografii dokumentalnej i reporterskiej.

  Wystawa jest jednym z wydarzeń kulturalnych wspieranych przez Ambasadę Królestwa Niderlandów w Warszawie w ramach Prezydencji Królestwa Niderlandów w Unii Europejskiej 2016. W ramach działań towarzyszących zapraszamy na:

  – wykład otwarty Ad Nuisa – 21.04.2016, godz. 14.00, Audytorium ASP (Targ Węglowy),

  – warsztaty dla studentów ASP, 22.04.2016, Mała Zbrojowni ASP (Plac Wałowy).

  Kuratorzy: Ad Nuis, Bert Verhoeff, Bert Spierz, Olaf Veenstra

  Współpraca kuratorska: Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka

  Muzeum Narodowe w Gdańsku / Gdańska Galeria Fotografii (Zielona Brama)
  ul. Długi Targ 24, Gdańsk 80-288, +48 58 307 59 12 wew. 102
  wtorek – niedziela: 10.00–17.00 

  Patronat honorowy:

  Adriaan Palm, Zastępca Szefa Misji Królestwa Niderlandów w Polsce

  Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego

   Wystawa zorganizowana dzięki wsparciu finansowemu Ambasady Królestwa Niderlandów w Polsce we współpracy z Konsulatem Królestwa Niderlandów w Gdańsku i Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku.