Od marionetek do robotów. Historia teatrów lalkowych w Gdańsku

Czynne w terminie: 28.06.2017 - 15.01.2018

Miejsce
Oddział Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów)
Cystersów 18, Gdańsk

  Wernisaż: 27 czerwca 2017 r., godz. 19.00

  Projekt jest dedykowany wszystkim, starszym i młodszym. Znakomicie się nadaje na wspólny spacer babci i dziadka z wnukami, rodziców z dziećmi ... . Daje okazję do wspomnień i wspólnego poznawania historii Teatru Miniatura, do którego większość gdańszczan chodziła, mając lat kilka czy kilkanaście. Poznawaliśmy w nim magię teatru, oglądaliśmy spektakle o Koziołku Matołku, szewczyku Dratewce, złotej rybce, królu Meganie, Czerwonym Kapturku, Pchle Szachrajce, Tymoteuszu Rymcimcim i wielu, wielu innych sympatycznych, a nierzadko też przerażających bohaterach. Opowiadały je marionetki, kukły, pacynki, jawajki, lalki cieniowe, przeróżne postaci będące wytworami fantazji scenografów. Kunszt aktorów i pomysłowość reżyserów przenosiły nas w fantastyczne krainy, pozwalały nam przeżywać przygody, wędrować nawet w kosmos.

  Na wystawie zostaną zaprezentowane marionetki, które przed siedemdziesięcioma laty przyjechały z Wileńskim Teatrem Łątek do Gdańska i po raz pierwszy po drugiej wojnie światowej, opowiedziały dzieciom historię O gwiazdce z nieba. Będzie także można obejrzeć  jawajki zaprojektowane w 1962 roku przez Ali Bunscha do spektaklu Bo w Mazurze taka dusza...”  (Teatr Miniatura grał go na całym świecie przez 25 lat), lalki zaprojektowane przez Gizelę Bachtin-Karłowską do opowieści o Ilii Muromcu (1967) czy Diabelskich skrzypiec (1978), lalki i maski do wielu innych spektakli granych w Miniaturze przez 60 lat, także gliniane figurki do nagrodzonego ostatnio na festiwalu w Opolu spektaklu według Henryka Sienkiewicza Krzyżacy.

  Wystawa będzie okazją do pokazania gościom projektów dekoracji, lalek i kostiumów, a na zdjęciach – ich scenicznych realizacji. Tę opowieść o gdańskim teatrze lalek uzupełnią programy, afisze i plakaty.

  Mamy nadzieję, że ta wystawa nie tylko dostarczy Państwu wielu wspomnień i wzruszeń, ale także rozbudzi wyobraźnię dzieci i zachęci do samodzielnej twórczości. Przy realizacji wystawy wykorzystane będą obiekty z Miejskiego Teatru Miniatura, Archiwum Państwowego w Gdańsku, Działu Teatralnego MNG oraz od osób prywatnych.

  Od września planowany jest także program edukacyjny, skierowany do dzieci przedszkolnych i szkolnych.

  Kuratorka: Małgorzata Abramowicz
  Współpraca: Beata Majda-Boj, Mieczysław Abramowicz  Muzeum Narodowe w Gdańsku / 
  Oddział Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów)
  ul. Cystersów 18, 80-330 Gdańsk
  tel.+48 58 552 12 71 w. 124
  e-mail: kurator.oliwa@mng.gda.pl
  http://www.facebook.com/MuzeumNarodoweGdansk
  https://www.facebook.com/OddzialSztukiNowoczesnejMng/