O kocie co chodzi własnymi drogami i o psie który własnych dróg nie szuka

Czynne w terminie: 18.02.2017 - 04.06.2017

Miejsce
Oddział Etnografii (Spichlerz Opacki)
Cystersów 19, Gdańsk

  Wizyta

  Niewiele zwierząt nawiązało z człowiekiem tak wyjątkowe i różnorodne relacje, jak pies i kot. Dlaczego ich związek z człowiekiem jest tak wyjątkowy? Wielu z nas traktuje swoich pupili jak członków rodziny, ale czy zawsze tak było? W jaki sposób zwierzęta odwzajemniają nasze uczucia? Wystawa „O kocie, co chodzi własnymi drogami, i o psie, który własnych dróg nie szuka” odpowiada na te pytania. Pokazuje bowiem nasze wzajemne relacje, zmiany zachodzące na przestrzeni wieków w postrzeganiu i traktowaniu zwierząt w różnych kulturach, a to wszystko w szerokim kontekście historycznym, obyczajowym, wierzeniowym. Historia tego związku jest niezwykle ciekawa i obfituje w zaskakujące zdarzenia. Podczas wystawy pokażemy wizerunki kotów i psów w sztuce, literaturze, folklorze. Najmłodsi odbiorcy poznają bohaterów słynnych seriali, należących już do klasyki filmów animowanych, mianowicie psa Reksia i kota Filemona.

  Wystawa ma charakter interaktywny. W czasie jej trwania proponujemy cykl spotkań (w tym z udziałem zwierząt), warsztaty, lekcje muzealne powiązane tematycznie z prezentowaną ekspozycją. Ofertę kierujemy do wszystkich grup wiekowych.

  Zachęcamy do zapoznania się z programem edukacyjnym towarzyszącym wystawie.

  KONKURS „POKOCHAJ PSA, POKOCHAJ KOTA”

  Z przyjemnością informujemy o rozstrzygnięciu konkursu Pokochaj psa, pokochaj kota organizowanego przez Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. Na konkurs zostało nadesłanych ponad 200 prac.

  Jury konkursu nagrodziło następujących autorów:

  Nina Kunowska, Karol Wójcik, Wiktoria Jeske, Martyna Trzęsiok, Julia Zdunek, Daniel Pastuła, Michał Mazurowski, Szymon Mulica, Maria Rajewicz, Karina Cuper, Weronika Kaźmierczuk, Amelia Hibner, Mikołaj Krajnik, Bartosz Sojak oraz uczniowie Gdańskiej Szkoły Podstawowej, ul. Małomiejska 58.

  Wśród osób wyróżnionych znaleźli się:

  Stasiek Florczyk, Marta Kaup, Anna Korcz, Martyna Skrzyńska, Aleksander Olesiejuk, Amelia Wyszkowska, Natalia Detka, Wiktoria Gąsior, Weronika Sulkowska, Bartosz Bąbelek, Agnieszka Cichy, Daria Dulska, Julia Przyczyna, Maria Karczmarczyk, Emilia Krauze.

  Zapraszamy na uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień w dniu finisażu wystawy O kocie, co chodzi własnymi drogami, i o psie, który własnych dróg nie szuka 4 czerwca w godz. 12.00–15.00 w Spichlerzu Opackim. Finisaż oraz uroczystość rozdania nagród uświetni występ muzyczny Mama Go. Będzie także możliwość spotkania z redaktorką naczelną magazynu Kocie Sprawy, na łamach których będą wydrukowane nagrodzone prace. Fundacja Dogtor z tej okazji zapewnia po raz kolejny spotkanie z psami terapeutami.

  Prace nadesłane na konkurs zostaną zaprezentowane w salach ekspozycyjnych Oddziału Etnografii w dniach 24.05 – 4.06. 2017 r.

  Wszystkim uczestnikom składamy podziękowania za udział i twórcze zaangażowanie.

  Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

  FINISAŻ WYSTAWY

  Oddział Etnografii MNG zaprasza 4 czerwca w godz. 12.00 na finisaż wystawy
  O kocie, co chodzi własnymi drogami, i o psie, który własnych dróg nie szukapodczas którego odbędzie się:

  • 12.00–12.30 Spotkanie z Magdaleną Bielicką, redaktorką naczelną magazynu Kocie sprawy;
  • 12.30–13.00 Rozstrzygnięcie konkursu dla dzieci „Pokochaj psa, pokochaj kota” (prezentacja prac dzieci);
  • 13.30–14.30 Koncert Mama Go dla Dzieci.

  Mama Go dla Dzieci to program muzyczny w wykonaniu wokalistki jazzowej Małgorzaty Szmudy-Sycz dedykowany najmłodszym odbiorcom, ale z całą pewnością i starsi fani muzyki łączącej elementy dźwięków etnicznych, jazzowych i funkowych będą się dobrze bawić.

  Oryginalny, niemalże „afrykański” ciepły alt Mama Go, bogate instrumentarium i elementy improwizacji pobudzają wyobraźnię. Autorskie utwory oraz znane, niebanalnie zaaranżowane przeboje muzyki dziecięcej oswajają dzieci z nieco ambitniejszą formą muzyczną. Mama Go dla Dzieci to edukacja muzyczna, interakcja z najmłodszymi słuchaczami, niepowtarzalny koncert familijny, a przede wszystkim dobrze spędzony czas w towarzystwie ciekawych dźwięków.

  W trakcie finisażu będzie możliwość spotkania z psami terapeutami z Fundacji Dogtor.

  Kuratorka: Barbara Maciejewska                               

  Patronat Honorowy: Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk


  Muzeum Narodowe w Gdańsku / Oddział Etnografii (Spichlerz Opacki)
  ul. Cystersów 19, Gdańsk 80-330,
  +48 58 552 41 39  
  e-mail: 
  etnograf@mng.gda.pl
  http://www.facebook.com/MuzeumNarodoweGdansk
  https://www.facebook.com/OddzialEtnografii/