„O kocie co chodzi własnymi drogami i o psie który własnych dróg nie szuka.”

Czynne w terminie: 18.02.2017 - 07.05.2017

Miejsce
Oddział Etnografii (Spichlerz Opacki)
Cystersów 19, Gdańsk

  Niewiele zwierząt nawiązało z człowiekiem tak wyjątkowe i różnorodne relacje, jak pies i kot. Dlaczego ich związek z człowiekiem jest tak wyjątkowy? Wielu z nas traktuje swoich pupili jak członków rodziny, ale czy zawsze tak było? W jaki sposób zwierzęta odwzajemniają nasze uczucia? Wystawa „O kocie, co chodzi własnymi drogami, i o psie, który własnych dróg nie szuka” odpowiada na te pytania. Pokazuje bowiem nasze wzajemne relacje, zmiany zachodzące na przestrzeni wieków w postrzeganiu i traktowaniu zwierząt w różnych kulturach, a to wszystko w szerokim kontekście historycznym, obyczajowym, wierzeniowym. Historia tego związku jest niezwykle ciekawa i obfituje w zaskakujące zdarzenia. Podczas wystawy pokażemy wizerunki kotów i psów w sztuce, literaturze, folklorze. Najmłodsi odbiorcy poznają bohaterów słynnych seriali, należących już do klasyki filmów animowanych, mianowicie psa Reksia i kota Filemona.

  Wystawa ma charakter interaktywny. W czasie jej trwania proponujemy cykl spotkań (w tym z udziałem zwierząt), warsztaty, lekcje muzealne powiązane tematycznie z prezentowaną ekspozycją. Ofertę kierujemy do wszystkich grup wiekowych.

  Do wystawy przygotowano program edukacyjny.

  Wystawie towarzyszyć będzie w dniu 27 kwietnia 2017 r naukowa konferencja pt. „Kot/pies/człowiek. O komunikacji międzygatunkowej i kulturowych tego konsekwencjach”.

  Kuratorka: Barbara Maciejewska                                     

  Patronat Honorowy: Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk

  Patronat medialny: Pomorskie.eu | Trojmiasto.pl | Rynek i Sztuka.pl | Kulturaonline.pl | O.pl Polski Portal Kultury | In Your Pocket 

  Muzeum Narodowe w Gdańsku / Oddział Etnografii (Spichlerz Opacki)
  ul. Cystersów 19, Gdańsk 80-330,
  +48 58 552 41 39  
  e-mail: etnograf@mng.gda.pl