Jan Vanriet. Pieśń Losu

Czynne w terminie: 16.05.2015 - 12.09.2015

  Zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Gdańsku wystawa Jana Vanrieta, jednego z najciekawszych żyjących malarzy belgijskich, zasługuje na szczególną uwagę z kilku powodów.

  Jest to pierwsza w Polsce prezentacja twórczości tego kluczowego dla współczesnego malarstwa narracyjnego artysty. Wystawa „Pieśń Losu” składa się z 51 najbardziej znaczących w twórczości artysty płócien z lat 1986–2014, a wszystkie one dotykają ważnego dla artysty tematu przeznaczenia.

  Twórczość Vanrieta to rodzaj nieustającego dialogu między wręcz obsesyjnie powracającą zbiorową pamięcią historyczną a najbardziej nawet indywidualnym doświadczeniem. To także fascynujące doświadczenie estetyczne, w którym koegzystują z jednej strony utrwalona tradycja malarska, szczególnie flamandzka, z drugiej – współczesna idiomatyka wizualna.

  Kuratorem wystawy jest inna wybitna postać belgijskiego świata sztuki – Paul Huvenne, wieloletni dyrektor Królewskiego Muzeum Sztuk Pięknych w Antwerpii, w którym przechowywana jest jedna z najwspanialszych światowych kolekcji sztuki. Jan Vanriet jako jeden z nielicznych współczesnych artystów prezentował tam swoje prace.

  Gdańska wystawa jest także szczególnym spotkaniem malarstwa i poezji – autorstwa Jana Vanrieta, ale przede wszystkim Adama Zagajewskiego, uznanego poety, prozaika i eseisty, który przyjął zaproszenie artysty i podzielił się refleksją nad jego przejmującym i dotkliwym malarstwem: Prace Jana Vanrieta zaskoczyły mnie i zachwyciły. Nie znałem wcześniej tego malarstwa, które łączy wyrafinowanie formalne z tematyką bardzo mi bliską, bo „okaleczonej Europy”. Jan Vanriet – tak to przynajmniej odczytuję – wyznaje bliską także i mnie estetykę całości. Chce zapisać lub może tylko zaznaczyć to, co jest we wszystkich prawie krajach naszego małego kontynentu raną dwudziestego wieku, raną wojny (czy wojen), nazizmu, barbarzyństwa [...].

  Wreszcie Gdańsk jako miejsce ekspozycji ma szczególne znaczenie, gdyż – jak pisze Zofia Machnicka w tekście analizującym rolę historii i pamięci w malarstwie Vanrieta – miasto to było świadkiem tragicznej historii XX wieku i przechowuje pamięć o wydarzeniach związanych z II wojną światową i reżimem komunistycznym, które to są pierwszoplanowymi tematami w twórczości malarza.

  Z okazji wystawy Muzeum Narodowe w Gdańsku wydało katalog „Jan Vanriet. Pieśń Losu”. W powstanie książki zaangażowani byli Jan Vanriete, a także kurator wystawy Paul Huvenne. Autorami tekstów są Adam Zagajewski, Zofia Machnicka, Paul Huvenne i Charlotte Mullins. Oprócz ponad 50 reprodukcji obrazów malarza, Czytelnik będzie miał też okazję przeczytać kilka jego wierszy. Premiera katalogu odbędzie się w czasie wernisażu 15 maja 2015 o godz. 18.00 w Oddziale Zielona Brama.

  Jan Vanriet urodził się w 1948, żyje i pracuje w Antwerpii. Jego prace były pokazywane na wielu międzynarodowych wystawach, w muzeach sztuki i renomowanych galeriach. Artysta reprezentował Belgię na biennale w São Paulo (1979), Wenecji (1984) i Seulu (1990). Jego obrazy znajdują się w stałych kolekcjach wiodących muzeów, m.in. w British Museum w Londynie, Królewskim Muzeum Sztuk Pięknych w Antwerpii, Muzeum Sztuki Współczesnej w San Diego oraz New Art Gallery w Walsall. O Vanriecie pisali m.in Herbert Albrecht, Stefan Hertmans, György Konrád, Edward Lucie-Smith, Cees Nooteboom, Pierre Restany czy Charlotte Mullins. Artysta zrealizował zamówienia na monumentalne malarstwo ścienne – szczególnie należy tu wymienić Teatr Bourla w Antwerpii, KBC Bank oraz stację metra De Brouckère w Brukseli.

  Wyłącznym przedstawicielem twórczości Jana Vanrieta jest Roberto Polo Gallery.

  Kurator wystawy: Paul Huvenne (Belgia)

  Miejsce: Oddział Zielona Brama, ul. Długi Targ 24, 80-828 Gdańsk
  Czas trwania wystawy: 16 maja 2015 – 13 września 2015

  Patronat Honorowy:
  Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego
  Janusz Jarosiński, Konsul Honorowy Królestwa Belgii w Gdyni

  Partner:
  Roberto Polo Gallery,
  Przedstawicielstwo Generalne Rządu Flandrii w Polsce i w Krajach Bałtyckich

  Bilety
  normalny: 7 zł
  ulgowy: 4 zł
  Pozostałe ceny biletów