Fajans pomorski w XVIII w.

Czynne w terminie: 17.11.2015 - 17.12.2015

  Wystawa „Fajans pomorski w XVIII w.”, będzie prezentacją ponad 60 talerzy, mis oraz waz fajansowych wykonanych w lokalnych warsztatach garncarskich między innymi Gdańska, Elbląga, Malborka. Ten rodzaj ceramiki określa się mianem fajansu pomorskiego (odwrocia tych wyrobów – w przeciwieństwie do fajansów wykonywanych w innych wytwórniach europejskich – pozostawały nieszkliwione). Do czasów obecnych zachowało się ich niewiele. Już w 2 połowie XIX wieku cieszyły się zainteresowaniem kolekcjonerów. Wyraźnym tego dowodem są dwa wyjątkowej klasy eksponaty, zaprezentowane na naszej wystawie. To talerze zakupione w monachijskim antykwariacie, które przybyły do Muzeum Narodowego w Gdańsku 30 października br. Pochodzą z dawnych zbiorów gdańskiego kupca zbożowego Lessera Giełdzińskiego. Malowane podszkliwnie kobaltem przedstawiają jeźdźca na koniu i pięć Chinek w orientalnej scenerii ogrodowej.

  Tematyka, kompozycja, detale oraz kolorystyka tych wyrobów ceramicznych wskazują na inspiracje fajansami wykonywanymi w holenderskim mieście Delft. Podobnie jak w Holandii, tak i w Gdańsku delfty stanowiły w 2. połowie XVII i w XVIII wieku nieodzowny element wyposażenia zamożnych domów, a także wzór dla rodzimych ceramików. O wpływie tym zaświadczą pokazane obok fajansów pomorskich delfty (ponad 80 obiektów) z kolekcji MNG, pochodzące zarówno z nieokreślonych, jak i z 15 zidentyfikowanych warsztatów z Delft. Wśród nich należy wymienić nowo zakupiony do zbiorów rokokowy w formie i dekoracji garnitur waz składający się z dwóch fletów i trzech waz balasowych z pokrywami. Został wykonany w wytwórni De Porceleyne Lampetkan w latach 1765–1800. Ekspozycję fajansu poprzedzą przykłady XVII- i XVIII-wiecznej porcelany chińskiej, masowo importowanej do Holandii i dostarczanej w ładowniach żaglowców Kompanii Wschodnioindyjskiej (Vereenigde Oost-Indische Compagnie). Porcelana ta wywarła ogromny wpływ na sztukę i kulturę Europy, także na twórczość holenderskich ceramików, stając się pośrednią inspiracją dla lokalnych twórców fajansu z pomorskich warsztatów.

  Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą z Muzeum Narodowego Gdańsku, Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu oraz Muzeum Zamkowego w Malborku.


  Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  Czynna: 17 listopada - 17 grudnia 2015
  wt.-pt. i nd. 10.00 - 17.00, sob. 11.00 18.00

  WSTĘP BEZPŁATNY

  Uroczysty wernisaż wystawy

  17 listopada 2015 roku w towarzystwie licznie zgromadzonych Gości nasza wystawa została uroczyście zainaugurowana.
  Gratulujemy Pani Marcie Krajewskiej - kustoszowi i kuratorce wystawy realizacji projektu zakupu nowych obiektów do muzealnej kolekcji ceramiki oraz zorganizowania ekspozycji z ich udziałem.

   

   

  Tajemnice fajansu

  21 listopada 2015 uczestnicy warsztatów poznawali techniki wykonywania przedmiotów z fajansu.
  Wszyscy z dużym zapałem i cierpliwością próbowali samodzielnego ozdabiania fajansowych naczyń rysunkami podobnymi do tych, które prezentowane są na wystawie.
  Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i,  mamy nadzieję, dobrą zabawę.