Losy Mazurka Dąbrowskiego

Czynne w terminie: 01.01.2017 - 31.12.2017

Miejsce
Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie
Będomin 16, Gmina Nowa Karczma

  Wizyta

  Pieśń Legionów Polskich we Włoszech, później znana pod nazwą Mazurek Dąbrowskiego, została hymnem dopiero 130 lat po jej napisaniu. W tym czasie treść pieśni była niejednokrotnie cenzurowana, zmieniana, a nawet zakazana. Burzliwe losy hymnu przedstawia część wystawy stałej zatytułowana „Losy Mazurka Dąbrowskiego”. Wśród eksponatów prezentowanych na wystawie na szczególną uwagę zasługuje kolekcja biżuterii patriotycznej z 2. połowy XIX wieku.

  Wśród prezentowanych zbiorów znajdują się różne wersje tej pieśni, XIX-wieczna biżuteria żałobna, a także przedmioty z pozytywkami odgrywającymi zakazaną przez cenzurę melodię Mazurka Dąbrowskiego.

  Wystawa uświadamia, jak popularna była to pieśń w okresie powstania listopadowego, Wiosny Ludów, w czasie żałoby narodowej i powstania styczniowego oraz następujących po nim represji. Z kolei motyw Polonii i symboliki Polski zniewolonej jest połączony z prezentacją kobiet – bohaterek powstań narodowych. Wystawa podejmuje także takie tematy, jak odzyskiwanie przez Polskę niepodległości, czas budowania państwowości II Rzeczypospolitej (w tym również ponownego ustanawiania symboli narodowych), rola hymnu podczas II wojny światowej, w czasach PRL oraz w okresie strajków organizowanych przez „Solidarność”.

  Ostatnia sala jest poświęcona symbolom państwa polskiego – prezentowane są aktualne: herb, flaga i hymn Rzeczypospolitej Polskiej.

  Patronat honorowy:
  Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  Marszałek Województwa Pomorskiego