Dybuk. Na pograniczu dwóch światów.

Czynne w terminie: 20.11.2015 - 31.01.2016

  Miejsce: Oddział Sztuki Nowoczesnej/Dział Teatralny
  ul. Cystersów 18, 80–330 Gdańsk


  FINISAŻ WYSTAWY

  W niedzielę, 31 stycznia 2016 roku o godz. 13:00 rozpocznie się w Pałacu Opatów w Oliwie, siedzibie Oddziału Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku finisaż wystawy pt. Dybuk. Na pograniczu dwóch światów.

  W programie niespodzianki dla ciała i ducha oraz specjalne oprowadzanie kuratorskie.

  Jest to ostatnia i wyjątkowa okazja, by obejrzeć w Gdańsku dwa wybitne dzieła malarskie: Brunona Schulza „Spotkanie” z Muzeum Literatury w Warszawie i Aleksandra Gierymskiego „Święto trąbek” z Muzeum Narodowego w Krakowie, instalację video Artura Żmijewskiego pt. „Berek”, słynną pracę „Lego. Obóz koncentracyjny” Zbigniewa Libery oraz prace Doroty Nieznalskiej i Eli Goldman.

   

  „Dybuk", to pojęcie wywodzące się z żydowskiej mistyki i żydowskich wierzeń ludowych. Jest to złośliwa (lub nieszczęśliwa) dusza, która wiąże się z żyjącymi przejmując ich osobowość.

  Do historii światowego teatru dybuk przeszedł za sprawą Sz. An-skiego (wł. Szlojme Zajnwel Rapoport). który w roku 1914 opublikował swoją „legendę dramatyczną" Na pograniczu dwóch światów. Dybuk. Sztuka doczekała się wielu przekładów na całym świecie, realizacji teatralnych, adaptacji operowych i filmowych.

  Celem projektu Dybuk. Na pograniczu dwóch światów jest zaprezentowanie publiczności scenicznych i filmowych dziejów sztuki An-skiego oraz próba wielopłaszczyznowego przybliżenia pojęcia dybuka i  jego obecności w różnych sferach nie tylko żydowskiego życia.

  Przygotowywany w ramach projektu program edukacyjny ma w założeniu promować zachowania i postawy służące  tolerancji i wzajemnemu zrozumieniu.

  Uroczyste otwarcie wystawy „Dybuk. Na pograniczu dwóch światów” zaplanowaliśmy na 19 listopada 2015 roku o godzinie 17:00. Wybór tego właśnie dnia nie był przypadkiem. 19 listopada 2015 r. mija 250 lat od pierwszego przedstawienia zespołu aktorów polskich stworzonego z inicjatywy króla Stanisława Augusta. Data ta uważana jest za początek dziejów Teatru Narodowego, a jednocześnie za początek polskiego teatru publicznego.

  Kurator wystawy: Mieczysław Abramowicz

  Aktualna oferta edukacyjna

  Wystawa została zorganizowana z okazji obchodów 250 lat Teatru Publicznego w Polsce.
  Uwaga! Termin trwania wystawy został zmieniony. Wystawa jest czynna do 31 stycznia 2016 r.  Zdjęcia z wernisażu: