Gdańsk i okolice 1793–1914. Miasto – ludzie – wydarzenia w rysunku i grafice

Czynne w terminie: 27.07.2014 - 14.09.2014

Miejsce
Oddział Zielona Brama
Długi Targ 24, Gdańsk

  • bilet normalny:10 zł
  • bilet ulgowy:6 zł

Zapraszamy na wystawę „Gdańsk i okolice 1793 – 1914. Miasto – ludzie – wydarzenia w rysunku i grafice”, która będzie można oglądać od 26 lipca do 14 września 2014 w Oddziale Zielona Brama. Na wystawę kuratorki wystawy – Pani Krystyna Jackowska (BG PAN) i Pani Alicja Andrzejewska-Zając (MNG) wybrały 350 rycin i rysunków ze zbiorów Muzeum Narodowego i Biblioteki Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk, w większości nigdy wcześniej nie pokazywanych publicznie.

Wystawa została pomyślana jako wędrówka po dziewiętnastowiecznym Gdańsku, jego ulicach, dzielnicach, przedmieściach, których często już nie ma lub całkowicie się zmieniły. Intencją Autorek jest także przypomnienie najważniejszych dla miasta osób i wydarzeń.

Ekspozycja została podzielona na dwie części. Pierwsza obejmuje okres od 1793 do około 1855 roku, druga - prace powstałe w latach 1855 - 1914. W zasadniczych zrębach podział ten odpowiada sytuacji politycznej miasta i procesowi jego zespolenia z państwem pruskim. Poza treściami historycznymi ukrytymi w graficznym i rysunkowym obrazie miasta tego czasu, można prześledzić zmieniającą się stylistykę i sposób patrzenia na miasto, przez kolejnych twórców lokalnych bądź odwiedzających Gdańsk. Rozległa, wielowarstwowa ekspozycja, budująca zarys ikonografii dziewiętnastowiecznego Gdańska i okolic, jest pierwszą tego typu próbą, podjętą przez obie instytucje, a bogaty materiał ilustracyjny ujęty w katalogu, otwiera pole do dalszych badań zarówno nad obrazem miasta jak i funkcją wypowiedzi artystycznej w służbie polityki i kultury historycznej.

 

Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym IV Światowemu Zjazdowi Gdańszczan, 25-27 lipca 2014. Po uroczystym otwarciu 26 lipca 2014, wystawa będzie czynna od godz. 18.00 do godz. 1.00, w ramach Nocy Sztuki.

Kuratorki wystawy: Krystyna Jackowska (PAN BG), Alicja Andrzejewska-Zając (MNG)

Patroni Honorowi: Małgorzata Omilanowska, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego, Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańsk

Mecenas wystawy: Bank Millennium

Patronat Medialny: Polskie Radio, Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, www.Trojmiasto.pl, Kultura Online, Rynek i Sztuka, In Your Pocket, Wrota Pomorza.