BATALIA NAPOLEOŃSKA 2014

Czynne w terminie: 15.08.2014 - 17.08.2014

  Batalia Napoleońska – Będomin 2014. Podsumowanie

  „Batalia Napoleońska – Będomin 2014” przechodzi do historii. W imprezie, która odbyła się w Będominie w dniach 15–17 sierpnia 2014 roku, wzięło udział 136 żołnierzy, 13 kawalerzystów i 3 działa. Program imprezy został zrealizowany w stu procentach. Licznie przybyli goście mieli okazję zobaczyć życie obozowe epoki napoleońskiej, pokazy musztry piechoty, kawalerii i działoczyny. Żołnierzy odwiedził też cesarz Napoleon Bonaparte. Dwa starcia bitewne dostarczyły przybyłym widzom dużo emocji.
  Dziękujemy wszystkim współorganizatorom. Szczególne słowa podziękowania kierujemy pod adresem Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, które wzięło na siebie cały ciężar obowiązków głównego organizatora.
  Podziękowanie za udział w imprezie kierujemy również pod adresem wszystkich rekonstruktorów przybyłych do Będomina.
  Dziękujemy także Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego za wspaniały pokaz kawalerii.
  Już dziś zapraszamy wszystkich miłośników epoki napoleońskiej na imprezę „Batalia Napoleońska – Będomin 2015”; dokładną datę imprezy podamy w najbliższym czasie.


  Program 2014 r.


  Piątek 15.08.2014:

  16.00-19.00 – Zakładanie obozowisk wojsk polskich i prusko- rosyjskich.
  19.00 – Sesja popularno-naukowa pn. „Rekonstrukcje napoleońskie na Pomorzu – teoria i praktyka.”

  Sobota 16.08.2014:

  7.30 – 11.00 – służba patrolowa, apel garnizonu, odprawa
  11.00 – uroczyste otwarcie widowiska historycznego
  11.30 – służba patrolowa - zwiady
  12.00 – I starcie
  12.45 – opieka medyczna garnizonu
  13.15 - 14.00 – koncert orkiestry dętej Gminy Stężyca/życie obozowe
  14.00-16.00 – wyjazd części rekonstruktorów (80 osób) do Kościerzyny na paradę wojskową (przemarsz ulicami miasta)
  14.15 – 17.00 – kuźnia wojskowa
  14.30 – pokaz artylerii
  15.00 – pokaz kawalerii
  15.30 – pokaz piechoty
  16.00 – 17.00 - scenki teatralne (m.in. wizyta cesarza Napoleona Bonaparte)
  17.00 – 17.30 – sąd wojenny, zwiady
  18.00 – walka o garnizon

  Przez cały dzień będą organizowane wspólne ogniska dla „żołnierzy” i gości 


  Niedziela 17.08.2014:

  9.00-13.00 – zwiedzanie obozowiska, prezentacja broni, pokazy musztry, działoczyny artylerii 

  W sobotę oraz niedzielę na terenie widowiska czynne będą stoiska handlowe i gastronomiczne.

   

  Batalia Napoleońska - Będomin 2014
  Chcących spędzić ciekawie czas w dniach 15-17 sierpnia 2014 roku zapraszamy do Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Rekonstrukcja bitwy z okresu kampanii napoleońskiej będzie okazją do dobrej zabawy i poznania realiów dziwiętnastowiecznej wojny. Na miejscu będzie można pożywić się i kupić pamiątki, nie zabraknie też atrakcji dla dzieci.
  Już po raz dziewiąty na polach w Będominie żołnierze napoleońscy toczyć będą potyczki w ramach widowiska historycznego „Batalia Napoleońska - Będomin 2014”. Współorganizatorami widowiska historycznego są Muzeum Narodowe w Gdańsku, Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Hymnu Narodowego oraz Urząd Gminy Nowa Karczma.
  Batalia Napoleońska będzie wiernym odwzorowaniem wojennych realiów okresu napoleońskiego. Organizatorzy pamiętali, że o kształcie ówczesnej wojennej rzeczywistości decydowały nie tylko wielkie bitwy, ale również potyczki i starcia, patrole i zwiady oraz życie obozowe. Formuła widowiska stworzy niepowtarzalną okazję do podpatrzenia mechanizmów dziewiętnastowiecznej machiny wojennej, ówczesnej taktyki, działań sztabu, funkcjonowania szpitala polowego, kuźni wojskowej, musztry piechoty, pokazów artylerii i kawalerii oraz autentycznych reakcji żołnierzy. Będzie to tym ciekawsze, że, tak jak na prawdziwej wojnie, nie będą oni do końca wiedzieli, co ich czeka. To, czy zwyciężą, zależy tylko od ich poświęcenia i sprawności dowódców.
  Zwiedzający obóz będą mieli sposobność poznania warunków codziennego, niełatwego życia żołnierzy, ze wszystkimi jego urokami i niedogodnościami. Goście, którzy zawitają w dniach 15-17 sierpnia do Będomina będą mieli okazję zobaczyć także scenki teatralne osadzone w epoce napoleońskiej, w których wystąpią znane postaci historyczne. Niewykluczone, że widzowie zobaczą samego cesarza Napoleona Bonaparte wizytującego obóz wojskowy.
  Józef Wybicki, twórca polskiego hymnu narodowego, wraz z generałem Janem Henrykiem Dąbrowskim, był aktywnym uczestnikiem kampanii napoleońskiej. Słowa hymnu nawiązują bezpośrednio do wydarzeń z lat, kiedy Polska odzyskiwała niepodległość, jak się później okazało - w raczej ograniczonym wymiarze. Będomin to szczególne miejsce dla każdego Polaka, tu bowiem urodził się Józef Wybicki, a dziś w jego rodzinnym dworku możemy odwiedzać Muzeum Hymnu Narodowego.

  Dla gości przybywających na „Batalię Napoleońską 2014” przygotowano 400 miejsc parkingowych (parking usytuowany jest na terenie przed wejściem do Muzeum Hymnu Narodowego).
  Dla osób niepełnosprawnych przeznaczono 10 miejsc postojowych bezpośrednio przy drodze prowadzącej do Muzeum (ok. 50-80 m od bramy wjazdowej).
  Dla dzieci przygotowano atrakcje:
  - sprzedaż zabawek i figurek żołnierzyków z epoki napoleońskiej
  - teatrzyk „napoleoński" - scenki z życia z epoki napoleońskiej

  Przez cały czas trwania imprezy czynne będzie Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. 

   Zgłoszenia oddziałów przyjmuje reżyser widowiska p. Waldemar Zubek, tel. 600 441 491, e-mail: w.zubek@wp.pl  Ze swej strony zapewniamy dobry żołd, wikt i wspaniałą zabawę.

  Patronat honorowy nad tegoroczną imprezą objął Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.

  Wstęp na teren widowiska jest bezpłatny.

  Zadanie współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rybackiego 
   

  :: Batalia Napoleońska 2013 r - archiwum >>