„ATELIER NOWOSIELSKICH. CERAMICZNY ŚWIAT HANNY I LESZKA NOWOSIELSKICH”

Czynne w terminie: 11.03.2016 - 05.06.2016

Miejsce
Oddział Zielona Brama
Długi Targ 24, Gdańsk

  Wystawa jest prezentacją bogatej i różnorodnej twórczości dwojga artystów, którzy stworzyli własną wizję świata i sztuki. Wśród wielu dyscyplin artystycznych, którymi zajmowali się Hanna i Leszek Nowosielscy, ceramika była tą najważniejszą.

  Zaczęli od dekorowania naszkliwnego gotowych wyrobów porcelanowych (pater, wazonów i serwisów) z wytwórni przemysłowych w Ćmielowie, Wałbrzychu czy Chodzieży. Następne realizacje były związane z architekturą – rozbudowane kompozycje reliefowe złożone z wielu ceramicznych paneli o charakterze narracyjnym oraz abstrakcyjnym, zarówno monumentalne (Bitwa pod WiedniemZwycięstwo pod WiedniemBiesiadaBachanalia czy Hiroszima), jak i kameralne (abstrakcyjne Kompozycje, cykl Cyrk). Uzupełnieniem eksperymentów formalnych z fakturą są obrazy Leszka z nurtu abstrakcji niegeometrycznej.

  Hanna Modrzewska-Nowosielska specjalizowała się w ceramicznej rzeźbie kameralnej – na wystawie ujrzymy figurki z cyklów: Balet/ TaniecKostiumologiaFauny i NimfyHolokaust, a także oryginalne formy-wazony inspirowane kształtami natury.

  To pierwsza tak bogata prezentacja twórczości Hanny i Leszka Nowosielskich na Pomorzu. Na ekspozycji zobaczymy około 90 prac z kolekcji rodziny artystów oraz jedną ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku. To Kompozycja ceramiczna zakupiona po Międzynarodowej Wystawie Ceramiki w 1973 roku (ekspozycja w Pałacu Opatów w Oliwie; Leszek był uczestnikiem trzech Triennale – w 1970, 1973, 1976 roku).

  Innym akcentem „gdańskim” jest obraz namalowany przez Leszka Nowosielskiego w odniesieniu do wydarzeń Grudnia’ 70, również pierwszy raz pokazywany w Gdańsku.

  Niewątpliwie oryginalnym dziełem, jakie stworzyli, był Dom-Galeria z pracownią, otoczony ogrodem, w którym również eksponowali swoją twórczość. Chcemy odtworzyć klimat ich świata i pokazać między innymi warsztat artystów: zachowane formy do wypalania ceramicznych paneli, drobne elementy gliniane (charakterystyczne dla Nowosielskich motywy dekoracyjne), narzędzia i materiały, jak również dyplomy, nagrody i plakaty ich licznych wystaw.

  Wystawę w trakcie jej trwania wzbogacą: program edukacyjny (warsztaty plastyczne i lekcje muzealne) oraz wydarzenia towarzyszące, jak wykłady i prelekcje. Przygotowany został także katalog wystawy Atelier Nowosielskich. Ceramiczny świat Hanny i Leszka Nowosielskich (teksty: Wojciech Bonisławski, Elżbieta Modrzewska-Manno, prof. Juliusz Chrościcki, prof. Andrzej Rottermund, Joanna Szymula-Grygiel).

  Kuratorka wystawy: Joanna Szymula-Grygiel

  Współpraca: Elżbieta Modrzewska-Manno

  Muzeum Narodowe w Gdańsku / Oddział Zielona Brama
  Długi Targ 24, Gdańsk 80-288, tel. 58 307 59 12 wew. 102
  wtorek – niedziela: 10.00–17.00