KALEJDOSKOP SZTUKI
Warsztaty wakacyjne

KALEJDOSKOP SZTUKI
Wakacyjne warsztaty rodzinneW kalejdoskopie możemy stworzyć zmieniające się obrazki, mówimy tak też o różnorodnych, zmiennych wydarzeniach. Takie też będą warsztaty podczas tegorocznych wakacji w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Zapraszamy na zajęcia aż do trzech naszych oddziałów, w trzech odmiennych lokalizacjach i o trzech różnych charakterach. Każde zajęcia to inny temat – od tropienia muzealnych tajemnic i pleneru malarskiego do ogrodowych zabaw. Kalejdoskop Sztuki został stworzony zarówno dla rodzin, jak i dla grup (kolonie i półkolonie).

I TYDZIEŃ

Złoto, srebro, a może miedź?
18.07.2017 (wtorek), 11.00
Oddział Sztuki Dawnej

Co jest cenniejsze – srebro czy złoto? Jak rozpoznać brąz, mosiądz i cynę? Do czego służą nieużywane już dzisiaj tajemniczo wyglądające przedmioty? Zapraszamy na spotkanie z wyjątkowymi eksponatami z Pracowni Metali. Warsztaty poprowadzi Anna Baranowska-Fietkiewicz, kustosz w Pracowni Metali.

Płacowe zabawy (warsztaty plenerowe)
19.07.2017 (środa), 11.00
Oddział Sztuki Nowoczesnej

Latem lubimy spędzać czas na świeżym powietrzu, najlepiej w ogrodzie – tak zrobimy i my. Przeniesiemy się w czasie do XVIII wieku, kiedy powstał oliwski Pałac Opatów i spędzimy czas na dworskich zabawach.

Młoda Polska, czyli co i jak malowano 100 lat temu
20.07.2017 (czwartek), 11.00
Oddział Zielona Brama

Sto lat temu artyści polscy stworzyli prąd artystyczny zwany Młodą Polską; dziś tę epokę nazywamy „legendarną”. Co takiego zrobili artyści, że zasłużyła na takie miano? Wszystkiego dowiecie się na warsztatach.

II TYDZIEŃ

Sensacyjne historie farbą malowane
25.07.2017 (wtorek), 11.00
Oddział Sztuki Dawnej

Niezwykłość dzieła sztuki nie polega tylko na tym, jak ono wygląda, często ma też ciekawą, zaskakującą, a nawet sensacyjną historię. Sprawdzimy, które postaci z portretów mają swoje tajemnice, które dzieła stały się przedmiotem pożądania, a które były wplątane w sprawy kryminalne.

Kto mieszka w ogrodzie? (warsztaty plenerowe)
26.07.2017 (środa), 11.00
Oddział Sztuki Nowoczesnej

Ile ogrodów może się zmieścić w jednym? Co można w nim posadzić i jacy lokatorzy mogą się do niego wprowadzić? Podczas wycieczki po Parku Oliwskim dowiemy się, z jakich części się składa, z jakich roślin słynie i jakie zwierzęta się tu zadomowiły – może nawet uda się nam któreś z nich spotkać!

W miejski plener! (warsztaty plenerowe)
27.07.2017 (czwartek), 11.00
Oddział Zielona Brama

 Artyści często wychodzili w plener, żeby malować wspaniałe widoki i malownicze zakątki. Nie mamy „pod ręką” gór ani łąk, za to mamy całe miasto! Wspólnie wybierzemy miejsce, rozłożymy papier i stworzymy własny miejski pejzaż. Ale najpierw zobaczymy, jak to robili profesjonaliści.

Informacje praktyczne:
– warsztaty rodzinne przeznaczone dla dzieci w wieku 5–10 lat
– termin: 18–20.07 i 25–27.07.2017 (wtorek – czwartek)
– godzina: 11.00–12:30
– miejsce:
            wtorki – Oddział Sztuki Dawnej, ul. Toruńska 1, Gdańsk
            środy – Oddział Sztuki Nowoczesnej, Cystersów 18, Gdańsk Oliwa
            czwartki – Oddział Zielona Brama, Długi Targ 24, Gdańsk
– opłata za zajęcia dla dziecka – 1 zł, dla opiekuna – 6 zł
– uczestnicy spotkania – dzieci wraz z opiekunami
– zapisy pod numerem telefonu: (58) 301 70 61, wew. 216 i 252 lub e-mailowo na adres: edukacja@mng.gda.pl (rezerwacja zostanie potwierdzona e-mailowo)


KALEJDOSKOP SZTUKI
Wakacyjne warsztaty dla grup (kolonie, półkolonie)

ODDZIAŁ SZTUKI DAWNEJ

 Warsztaty dla grup (np. kolonii, półkolonii) organizujemy przez cały lipiec, w terminach wybranych przez grupy. Zajęcia odbywają się na terenie Oddziału Sztuki Dawnej, a do wyboru jest kilka tematów. Zajęcia są bezpłatne i realizowane w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura Dostępna”, którego celem jest ułatwienie dostępu do edukacji kulturalnej dzieciom i młodzieży.

WARSZTATY DLA DZIECI

Błyszczące skarby
Muzeum to nie tylko obrazy, ale też przedmioty codziennego użytku, niektóre drogocenne, bo zrobione ze złota i srebra. Jak je produkowano, dla kogo i do czego były używane – o tym opowiemy na zajęciach, stworzymy też własne kunsztowne szkatułki.

Diabły, anioły i… piraci
Co łączy groźnych piratów i przyjazne anioły? Pewien bardzo ważny obraz o niezwykłej historii i często zmieniających się właścicielach, pełen tajemnic i zagadek. Wiecie już, o które dzieło chodzi? To oczywiście „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga. Jeśli chcecie poznać wszystkie historie z nim związane, nie ma innego wyjścia – musicie przyjść na warsztaty!

Klasa w Gdańsku
Na spotkaniu trwającym około 2 godzin uczestnicy wezmą udział w pełnej przygód i niebezpieczeństw wyprawie po przyprawy! Zajęcia mają formę gry – uczestnicy są podzieleni na dwie drużyny, wcielają się w rolę XVII-wiecznych gdańskich patrycjuszy, kupców i rzemieślników i wyruszają w rejs. W czasie rejsu rozwiązują zadania związane z muzealnymi eksponatami, a gdy już się ze wszystkimi uporają, czeka na nich ukryty skarb. Klasa w Gdańsku to nieszablonowy sposób na poznanie zbiorów Oddziału Sztuki Dawnej i historii XVII-wiecznego Gdańska. Zajęcia rozwijają wrażliwość na sztukę, wyobraźnię, a także umiejętność wspólnego działania.

Na tropie muzealnych tajemnic
Co mieściło się w tym budynku, zanim otwarto Muzeum? Czy szafa zawsze musi mieć cztery nogi? Dlaczego niektóre naczynia mają dziwne nazwy? Ciekawi odpowiedzi? Zapraszamy na zajęcia, w trakcie których zmierzycie się z muzealnymi tajemnicami niczym prawdziwi detektywi!

Smok w muzeum!
Jak wszyscy wiemy, średniowiecze było pełne księżniczek, rycerzy i smoków. Ale czy tylko? Na zajęciach poznamy średniowiecznych rzemieślników, świętych i pewnego odważnego rycerza, który pokonał smoka. I takiego smoka, ale papierowego, zrobimy na koniec sami.

W warsztacie malarza
Kto z nas nie malował farbami – nie wydaje się to skomplikowane, ale czy na pewno? Na zajęciach zobaczymy, jakie problemy napotykali dawni artyści, jakich narzędzi potrzebowali w swoich warsztatach i co mogli wyczarować z kolorowych minerałów i oleju.

WARSZTATY DLA MŁODZIEŻY

Blask dawnego Gdańska
Dziś Gdańsk jest jednym z najważniejszych polskich miast, ale kilka wieków temu jego sława była jeszcze większa i słyszeli o nim mieszkańcy całej Europy. W trakcie wędrówki po galeriach opowiemy, na czym polegał fenomen tego miasta i dzięki czemu Gdańsk stał się tak potężny. Pokażemy także, jak się zmienił i spojrzymy w oczy jego dawnych mieszkańców.

O sztuce
Czym jest sztuka i co nam daje? Jak ją dzielimy i jakie motywy najczęściej możemy zobaczyć w dziełach? Czym zajmują się historyk sztuki i muzealnik? Czy naprawdę wasze młodsze rodzeństwo „mogłoby namalować coś takiego”? Na wszystkie te pytania odpowiemy w godzinę! Na koniec sprawdzimy, jak sztuka dawna odnajduje się we współczesnym świecie i stworzymy własne wersje dawnych dzieł.

Informacje praktyczne:
- miejsce: Oddział Sztuki Dawnej, ul. Toruńska 1, Gdańsk
- termin: lipiec, wtorek – piątek w godzinach otwarcia muzeum
- zajęcia dla dzieci w wieku odpowiadającym klasom 1–6 i młodzieży
- grupy nie mogą liczyć więcej niż 30 osób
- zajęcia bezpłatne w ramach programu „Kultura Dostępna” MKIDN
- zapisy pod numerem telefonu: (58) 301 70 61, wew. 216 i 252 lub e-mailowo na adres: edukacja@mng.gda.pl (rezerwacja zostanie potwierdzona e-mailowo)

MUZEUM HYMNU NARODOWEGO W BĘDOMINIE

Zajęcia dla grup (np. kolonii, półkolonii) organizujemy przez cały lipiec i sierpień, w terminach wybranych przez grupy. Zajęcia odbywają się w na terenie muzeum, a do wyboru są tematy z oferty stałej. Zajęcia są bezpłatne i realizowane w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura Dostępna”, którego celem jest ułatwienie dostępu do edukacji kulturalnej dzieciom i młodzieży.

DLA DZIECI


Józef Wybicki i jego czasy
Zajęcia ukazują postać Józefa Wybickiego na tle losów Polski i Europy. Wybicki jest przedstawiony nie tylko jako poeta, ale też polityk, prawnik, generał i innowator, a przede wszystkim jako gorący patriota. Lekcja odbywa się w najstarszej części dworku Wybickiego – w historycznych wnętrzach prezentowane są stare meble i liczne pamiątki świadczące o historii tego miejsca.

Śladami „Mazurka Dąbrowskiego”
Zajęcia przypominają, kto jest autorem „Mazurka Dąbrowskiego”, oraz wyjaśniają, gdzie, kiedy i w jakich okolicznościach powstała ta pieśń. Uczestnicy zajęć mają także możliwość prześledzenia jej losów aż do czasów współczesnych.

Polskie symbole narodowe
Zajęcia są poświęcone najważniejszym symbolom państwa polskiego. Uczniowie poznają historię powstania „Mazurka Dąbrowskiego” i uznania tej pieśni za hymn narodowy. Zapoznają się z historią barw narodowych uchwalonych w trakcie powstania listopadowego oraz z historią polskiego herbu.

DLA MŁODZIEŻY


Polski orzeł wojskowy

To świetna okazja, by poznać historię polskiego orła wojskowego, począwszy od 1791 roku (czasy Stanisława Augusta Poniatowskiego) po obecnie obowiązujące orły wojskowe. Podczas zajęć można obejrzeć liczne eksponaty, w tym bardzo rzadkie orły z okresu II wojny światowej: jenieckie i powstańcze.

Polskie symbole narodowe
Zajęcia poświęcone najważniejszym symbolom państwa polskiego. Uczniowie poznają historię powstania „Mazurka Dąbrowskiego” i uznania tej pieśni za hymn narodowy. Zapoznają się z historią barw narodowych uchwalonych w trakcie powstania listopadowego oraz z historią polskiego herbu.

Józef Wybicki i jego czasy
Zajęcia ukazują postać Józefa Wybickiego na tle losów Polski i Europy. Wybicki jest przedstawiony nie tylko jako poeta, ale też polityk, prawnik, generał i innowator, a przede wszystkim jako gorący patriota. Lekcja odbywa się w najstarszej części dworku Wybickiego – w historycznych wnętrzach prezentowane są stare meble i liczne pamiątki świadczące o historii tego miejsca.

Informacje praktyczne:
– grupy nie mogą liczyć więcej niż 40 osób
– lekcje: wtorek – sobota w godzinach 9.00–16.00, niedziele w godzinach 10.00–16.00
– rezerwacja lekcji pod numerem telefonu (58) 687 71 83
– zajęcia bezpłatne w ramach programu „Kultura Dostępna” MKIDN

 

ODDZIAŁ ETNOGRAFII

Warsztaty dla grup (np. kolonii, półkolonii) realizujemy przez cały lipiec i sierpień, w terminach wybranych przez grupy Zajęcia odbywają się w na terenie Oddziału, a do wyboru są tematy z oferty stałej. Zajęcia są bezpłatne i realizowane są w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura Dostępna”, którego celem jest ułatwienie dostępu do edukacji kulturalnej dzieciom i młodzieży. Wyjątkiem są warsztaty prowadzone przez twórców ludowych – obowiązuje opłata.

1. DLA DZIECI

1.1   Lekcje muzealne

Kaszuby – wczoraj i dziś”
Na lekcje dotyczące kultury ludowej Kaszub zapraszamy wszystkich, którzy chcą się bliżej zapoznać z kaszubskim strojem, charakterystycznym haftem, wyjątkowymi instrumentami muzycznymi oraz kaszubską mitologią. Cennym uzupełnieniem zajęć jest możliwość zobaczenia eksponatów związanych z kulturą kaszubską rzadko prezentowanych na wystawach.

„Co wiemy o psach i kotach?”
Niewiele zwierząt nawiązało z człowiekiem tak wyjątkowe i różnorodne relacje jak pies i kot. Dlaczego związek tych zwierząt z człowiekiem jest tak wyjątkowy? Wielu z nas traktuje swoich pupili jak członków rodziny, czy zawsze tak było? W jaki sposób zwierzęta odwzajemniają nasze uczucia? Jak walczyły psy na wojennych frontach. Czy statek może być domem dla kota? Dowiecie się o tym z lekcji towarzyszącej wystawie „O kocie co chodzi własnymi drogami i o psie, który własnych dróg nie szuka”. Lekcję uzupełnia prezentacja i zwiedzanie wystawy.

Informacje praktyczne:
- termin: od wtorku do piątku w godzinach otwarcia muzeum
- czas trwania warsztatu: 45-60 min.
- zajęcia dla przedszkolaków i dzieci z kl. 1-6 szkoły podstawowej
- grupy nie mogą liczyć więcej niż 30 osób
- zajęcia bezpłatne w ramach programu „Kultura Dostępna” MKIDN

1.2   Warsztaty

„Zrób sobie latawiec – warsztat”
Niegdyś popularna zabawa dla dzieci polegająca na puszczaniu latawców powoli się reaktywuje. Na zajęciach nauczymy jak samemu z bibułki i listewek oraz  sznurka wykonać latawiec i go ozdobić.

„Bajki regionu (interaktywnie)”
Zajęcia dla młodszych dzieci przedstawiające bajki z rejonu Pomorza (kaszubskie, kociewskie). Bajki stanowią podstawę do plastycznych działań małych słuchaczy.

Informacje praktyczne:
- czas trwania warsztatu: ok. 1,5-2 godz
- cena warsztatu: 120 zł od grupy
- termin: od wtorku do piątku w godzinach otwarcia muzeum
- zajęcia dla przedszkolaków i dzieci z kl. 1- 3 szkoły podstawowej
- grupy nie mogą liczyć więcej niż 25 osób

„Kaszubskie malarstwo na szkle”
Warsztaty dla uczniów szkól podstawowych i gimnazjów prowadzone przez twórcę ludowego od lat zajmującego się tradycyjnym malarstwem na szkle. Uczestnicy poznają zasady, według których wykonuje się obrazy na szkle, oraz praktycznie je wykorzystają podczas pracy nad własnymi szklanymi kompozycjami.

„Rękodzieło, decoupage i dizajn kaszubski”
Zajęcia warsztatowe adresowane głównie do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Uczestnicy różnymi technikami będą mogli własnoręcznie wykonać anioły, zakładki do książek, podstawki lub zabawki (koniki, kaczki) zdobione motywami kaszubskimi. Dla starszych dzieci można zamówić warsztat szycia gałgankowej zabawki. Zainteresowani (od lat 10) mogą uczestniczyć w wykonywaniu kartek okolicznościowych metodą scrapbookingu na bazie wzorów kaszubskich.

„Rzeźbienie w glinie”
Dzieci będą mogły poznać barwny świat rzeźby ludowej i posłuchać gawędy o rzeźbieniu. Warsztaty poprowadzi rzeźbiarz ludowy, pod kierunkiem którego powstaną później figurki z gliny. Zajęcia mogą odbyć się w weekendy po wcześniejszym uzgodnieniu.

Informacje praktyczne:
- czas trwania warsztatu: ok. 1,5-2 godz.
- cena warsztatu (od grupy):
„Kaszubskie malarstwo na szkle” – 180 zł
„Rękodzieło, decoupage i dizajn kaszubski” – 120 zł
 „Rzeźbienie w glinie” – 150 zł
- termin: od wtorku do piątku w godzinach otwarcia muzeum; niektóre również w weekendy po wcześniejszym uzgodnieniu:
- zajęcia dla dzieci z kl. 1-6 szkoły podstawowej
- grupy nie mogą liczyć więcej niż 25 osób

1.3   Pokazy

„Pokaz etnograficzny: Zabawy naszych pradziadków”
Pokazowe zajęcia interakcyjne przygotowane z myślą o najmłodszych. W otoczeniu wystawy poświęconej kulturze ludowej Pomorza Gdańskiego przedszkolaki zapoznają się z zabawami ich rówieśników sprzed 80 lat. Dzieci uczestniczą w zabawach ruchowych (np. Król Lul), obrzędowych (wielkanocna zabawa jajami, tzw. Walatka), zapoznają się z bożonarodzeniowymi maszkaronami i słuchają opowieści o dawnych zabawach.

Informacje praktyczne:
- czas trwania pokazu: 60 min
- cena pokazu: 60 zł od grupy
- termin: od wtorku do piątku w godzinach otwarcia muzeum
- zajęcia dla przedszkolaków i dzieci z kl. 1-3 szkoły podstawowej
- grupy nie mogą liczyć więcej niż 30 osób

2. DLA MŁODZIEŻY

2.1 Lekcje muzealne

Kaszuby – wczoraj i dziś”
Na lekcje dotyczące kultury ludowej Kaszub zapraszamy wszystkich, którzy chcą się bliżej zapoznać z kaszubskim strojem, charakterystycznym haftem, wyjątkowymi instrumentami muzycznymi oraz kaszubską mitologią. Cennym uzupełnieniem zajęć jest możliwość zobaczenia eksponatów związanych z kulturą kaszubską rzadko prezentowanych na wystawach. Czas trwania zajęć: 45 minut.

„Co wiemy o psach i kotach?”
Niewiele zwierząt nawiązało z człowiekiem tak wyjątkowe i różnorodne relacje jak pies i kot. Dlaczego związek tych zwierząt z człowiekiem jest tak wyjątkowy? Wielu z nas traktuje swoich pupili jak członków rodziny, czy zawsze tak było? W jaki sposób zwierzęta odwzajemniają nasze uczucia? Jak walczyły psy na wojennych frontach. Czy statek może być domem dla kota? Dowiecie się o tym z lekcji towarzyszącej wystawie „O kocie co chodzi własnymi drogami i o psie, który własnych dróg nie szuka”. Lekcję uzupełnia prezentacja i zwiedzanie wystawy. Czas trwania zajęć: 1 godzina.

Informacje praktyczne:
- czas trwania zajęć: ok. 1 godz.
- termin: od wtorku do piątku w godzinach otwarcia muzeum
- grupy nie mogą liczyć więcej niż 30 osób
- zajęcia bezpłatne w ramach programu „Kultura Dostępna” MKIDN

2.2  Warsztaty

„Kaszubskie malarstwo na szkle”
Warsztaty dla uczniów szkól podstawowych i gimnazjów prowadzone przez twórcę ludowego od lat zajmującego się tradycyjnym malarstwem na szkle. Uczestnicy poznają zasady, według których wykonuje się obrazy na szkle, oraz praktycznie je wykorzystają podczas pracy nad własnymi szklanymi kompozycjami

„Rękodzieło, decoupage i dizajn kaszubski”
Zajęcia warsztatowe adresowane głównie do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Uczestnicy różnymi technikami będą mogli własnoręcznie wykonać anioły, zakładki do książek, podstawki lub zabawki (koniki, kaczki) zdobione motywami kaszubskimi. Dla starszych dzieci można zamówić warsztat szycia gałgankowej zabawki. Zainteresowani (od lat 10) mogą uczestniczyć w wykonywaniu kartek okolicznościowych metodą scrapbookingu na bazie wzorów kaszubskich.

Informacje praktyczne:
- czas trwania warsztatu: ok. 1,5-2 godz.
- cena warsztatu (od grupy):
„Kaszubskie malarstwo na szkle” – 180 zł
„Rękodzieło, decoupage i dizajn kaszubski” – 120 zł
- termin: od wtorku do piątku w godzinach otwarcia muzeum; niektóre również w weekendy po wcześniejszym uzgodnieniu
- grupy nie mogą liczyć więcej niż 25 osób

Kontakt:
Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku
Spichlerz Opacki
ul. Cystersów 19, 80-330 Gdańsk
tel. (058) 552-41-39, fax 552-46-37
e-mail: etnograf@mng.gda.pl