Atrakcje dla dzieci

Gdańsk jest doskonałym miejscem na rodzinny wypoczynek. Nasze miasto oferuje wiele atrakcji dla dzieci. Rekomendujemy zwłaszcza te związane z historią, sztuką, nauką i techniką.

atrakcje dla dzieci w muzeum w GdańskuMuzeum Narodowe w Gdańsku oferuje w okresie wakacji wiele atrakcji dla dzieci. Na wystawie „Od figurek do marionetek. Historia Wileńskiego Teatru Łątek. Wilno 1936 – Gdańsk 1959” , zorganizowanej w Oddziale Sztuki Nowoczesnej MNG można obejrzeć unikalny w Polsce zbiór marionetek, wykorzystywanych w Wileńskim Teatrze Łątek. W wakacyjne niedziele 12 i 26 lipca, 9 i 23 sierpnia oraz 13 września, zawsze o godz. 12.15 kuratorka wystawy będzie opowiadała o różnych typach lalek, używanych w teatrze kukiełkowym i prezentowała sposoby ich animacji. Będzie można także samemu spróbować swych sił w ożywianiu marionetek.


Lekcje dla dzieci w muzeumOddział Etnografii MNG mieszczący się w Spichlerzu Opackim w Parku Oliwskim organizuje w letnie weekendy Letni Jarmark Etnograficzny. Na kiermaszu sztuki ludowej, rękodzieła i produktów regionalnych Kaszub, Kociewia, Powiśla i Żuław dzieci z pewnością znajdą coś dla siebie, np. tradycyjne ludowe zabawki. Raz w miesiącu na jarmarku odbywają się koncerty, prezentacje i pokazy, m.in. warsztaty robienia mydła, skierowane szczególnie do dzieci.

W dniach 16-22 sierpnia w niezwykłej scenerii Parku Oliwskiego już po raz dziesiąty będzie można uczestniczyć w Międzynarodowym Festiwalu Mozartowskim Mozartiana, którego współorganizatorem jest Muzeum Narodowe w Gdańsku. W parku spotkamy śpiewaków i muzyków w barokowych ubiorach, zaś wieczorem 19 sierpnia zatańczy do muzyki Mozarta kolorowa fontanna. 20 sierpnia dzieci czeka szczególna atrakcja – koncert „Mozart dla dzieci”.

Zapraszamy na wystawy czasowe i stałe , eksponowane obecnie w sześciu oddziałach muzeum Muzeum Narodowego w Gdańsku.

W czasie wakacji jedynie w drugiej połowie sierpnia 2015 roku Dział Edukacji będzie organizował zajęcia dla dzieci w wieku 5–10 lat „W torbie podróżnika”. Informacji o propozycjach edukacyjnych od września 2015 prosimy szukać na naszej stronie internetowej oraz profilu na Facebooku. Przedstawiamy ofertę innych instytucji Gdańska skierowaną do dzieci.

Ośrodek Kultury Morskiej
, będący oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, mieszczący się obok Żurawia nad Motławą oferuje wiele atrakcji dla dzieci. Mogą tu np. sterować modelami statków w porcie, odbyć wirtualną wycieczkę batyskafem w morskie głębiny i spróbować swych sił za kołem sterowym na mostku kapitańskim.

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska
oferuje dla grup dzieci i młodzieży półkolonie we wszystkich swoich oddziałach. Dzieci mogą także uczestniczyć w czasie wakacji w zajęciach tematycznych, w czasie których poznają historię i życie dawnego Gdańska. W Ratuszu Głównego Miasta poznawać będą tajemnice dawnej gdańskiej medycyny, w Domu Uphagena będą mogły sprawdzić jak wyglądało życie codzienne gdańskich mieszczan drugiej połowy XVIII stulecia.

W Muzeum Bursztynu, znajdującym się w Zespole Przedbramia, dzieci będą mogły udać się z przewodnikiem na wycieczkę po lochach dawnego Gdańska i poznać ich tajemnice. Z kolei w Dworze Artusa sprawdzą jak legendy i mity o piratach mają się do prawdy historycznej. Uczestnicy zajęć będą mieli okazję zobaczyć z bliska modele okrętów, poznać tajniki marynarskiego tańca i życie codzienne na pokładach wielkich XVIII-wiecznych żaglowców.

W czasie Jarmarku Dominikańskiego, odbywającego się w Gdańsku od 25 lipca do 16 sierpnia, na dzieci czeka wiele atrakcji. „Bajkowisko” to przygotowany specjalnie dla nich program, w którym znajdą się spektakle, warsztaty teatralne, zabawy edukacyjne, konkursy z nagrodami i wielka parada finałowa. Warto będzie poszukać Kukurynki, zegarynki-katarynki wędrującej po jarmarku w asyście kataryniarzy, odwiedzić Galerię Jarmarkowych Kogucików czy zagrać w gry planszowe zebrane z najodleglejszych stron świata i z różnych epok.

W dawnych fortach znajdujących się na Górze Gradowej przygotowano ekspozycje ukazujące historię tego miejsca i realia wojen napoleońskich. Z Góry Gradowej można także zobaczyć panoramę całego miasta. W mieszczącym się na górze Centrum Hevelianum na dzieci czeka wiele atrakcji – na multimedialnych, interaktywnych wystawach mogą odkrywać tajemnice wszechświata, fizyki i ludzkiego ciała.

Europejskie Centrum Solidarności
przygotowało dla dzieci specjalny program zwiedzania wystaw stałych. Wydział Zabaw ECS oferuje dzieciom w specjalnie dla nich przeznaczonej sali udział w budowie statków, ich załadunku i cumowaniu w porcie a także plac zabaw dla najmłodszych. Latem dzieci mogą wyruszyć z przewodnikami na teren Stoczni Gdańskiej lub zaangażować się w inne przygotowane specjalnie dla nich projekty.

Nie można ominąć Miejskiego Teatru Miniatura we Wrzeszczu, który od ponad pół wieku wprowadza dzieci w świat teatru, bawiąc, ucząc, pobudzając wyobraźnię.

Stadion PGE Arena
, na którym rozgrywały się mecze Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku na co dzień oferuje wiele atrakcji. Można wejść na punkt widokowy mieszczący się na jego koronie, pojeździć na gokartach i torze wrotkarskim, zagrać w paintball, poskakać w parku trampolin lub nawet skoczyć na bungee. Najmłodsze dzieci mogę spędzić czas na placu zabaw.

atrakcje w TrójmieścieZ centrum Gdańska warto wybrać się w rejs po Motławie, basenach Stoczni Gdańskiej lub dalej na Zatokę Gdańską statkiem stylizowanych na XVII-wieczny galeon. Z pewnością to niezwykła atrakcja dla dzieci i dla całej rodziny.

Gdańsk oferuje możliwości wygodnego poruszania się po mieście rowerem. Sieć ścieżek rowerowych łączy najważniejsze punkty miasta ale także umożliwia bezpieczne wycieczki wzdłuż wybrzeża, na Weterplatte i Wyspę Sobieszewską. Rodzinne wycieczki rowerowe to wspaniale i zdrowo spędzony czas.

Wiele atrakcji oferuje także Sopot i Gdynia. W Sopocie koniecznie trzeba odwiedzić Grodzisko – odtworzoną wczesnośredniowieczną osadę. Dzieci mogą tu zobaczyć, jak wyglądało życie codzienne ówczesnych mieszkańców osady, postrzelać z łuku i własnoręcznie ulepić garnek. Warto także zajrzeć do Muzeum Sopotu.

Wyjątkowymi atrakcja są okręty Dar Pomorza i okręt Błyskawica, stacjonujące przy Bulwarze Kościuszki w Gdyni.

Odwiedziny w Centrum Nauki „Experyment” w Gdyni to perspektywa wielu godzin dobrej zabawy i przeprowadzania wspaniałych eksperymentów naukowych.
Trójmiasto oferuje kilometry piaszczystych plaż, na których można wspaniale wypoczywać i bawić się.

Odwiedzenie Gdańska, Sopotu i Gdyni będzie z pewnością ciekawie spędzonym czasem dla całej rodziny.